| LoveMusic14 a întrebat:

Vreau sa va intreb daca stiti cum se poate declansa mai repede prima menstruatie, adica exista vreun fel de alimentatie care ajuta la declansarea menstruatiei, sua nu stiu niste exerciti. Intrebarea este pentru o prietena care e mai scunda decat mine si chiar isi doreste sa creasca si nu stiu cum a auzit ea ca in momentul cand iti vine menstruatia ai un pulseu de crestere. Spuneti-mi si niste sporturi sau exerciti sau alimentatie pentru a creste mai repede in inaltine sau pentru a ii veni menstruatia. Va rog fara jigniri. Logic ofer funda si vot. Pup!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Buna. Puseu, nu pulseu. Acum, trecand la raspuns: nu exista o telecomanda pentru asta, din pacate, si ce e si mai rau este ca menstruatia nu garanteaza faptul ca va creste. Si nici sa nu se gandeasca, ca daca va avea un flux menstrual puternic, o sa creasca mai mult. Nu, sunt fete minione (mici de inaltime) care schimba 3 absorbante pe zi.
Asa cum spune domn' profesor, problema este una hormonala. Da, daca menstruatia nu apare pana la 15 ani si nici o dezvoltare fizica (sani, coapse ), trebuie neaparat mers la doctorul de familie, care o va trimite la medicul potrivit. Iar trimiterea asigura gratuitate sau reducere in sistemul privat.
Acum, mai este o chestie de care prietena ta nu a auzit. Exista o glanda in creier care se ocupa cu cresterea. Cauta tu cum se cheama(sau ea), cauta asa: hormonul de crestere. Nu iti zic cum se cheama pentru ca ai scris sus "pulseu" si vreau sa te pun un pic la treaba, sa capeti putina cultura generala si sa nu crezi ce iti zic eu, ci sa cauti, sa te documentezi, din surse de increderewinking
Acea glanda poate fi stimulata prin medicatie, dar este nevoie de un medic specialist pentru a primi reteta. Din nou, traseul e acelasi: medi de familie-trimitere-medic specialist (probabil endocrinolog).
Daca medicul de familie nu da trimitere acolo unde ii cere clientul (prietena ta), sa se mute la altul care ii da, sau sa mearga direct la specialist.
Medicul meu da trimitere oricui si oriunde, dar am inteles ca sunt si altii care spun "Da' de ce vrei tu la ORL? Lasa, n-ai nevoie. Ia pastila asta, si du-te acasa".
Spor la cautat!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există nici o metodă pentru ce vrei tu :)

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Sărbători fericite!

| ProfDeMate a răspuns:

In mod regretabil nu exista astfel de "remedii". Este o problema hormonala care se va rezolva de la sine, sau cu ajutorul medicului specialist. Da, prietena ta are dreptate atunci cand se refera la puseul de crestere. Este vorba de cresterea hormonala, care este rapida si semnificativa (vizibila). Cel mai bine este sa aveti putina rabdare. Sunt sigur ca se va rezolva de la sine.
Fiti cuminti si veti-va de scoala!
Numai bine,
Prof De Mate