| ginadr a întrebat:

Buna tupu azi vin cu o intrebare cam dureroasa Cel putin pentru mine Am un vecin foarte apropiat care are diabet si de o vreme noaptea se simte foarte rau din cauza glicemiei.Findca nu are cum sa o regleze pentru ca nu mai are bani sa iti cumpere testele acelea necesare pentru aparatul de glicemie.sad Si vroiam sa va intreb exista vreun centru ceva unde ofera testele acelea pentru aparatul de glicemie gratuit sau macar care sa le poata lua acum si sa le plateasca in rate ceva. Are pensia de 500 lei iar testele am inteles ca sunt cam 150 lei si nu si le poate permite Cel mai bun raspuns va primi fundawinking multumesc sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Nu stiu sa existe asa ceva, dar tratamentul pentru diabet este gratuit. Si din moment ce are probleme cu glicemia pe timpul noptii inseamna ca tratamentul nu este corect. Ar trebui sa mearga la medicul care il are sub observatie si sa ii spuna aceasta problema.
Si inca ceva, cauta sa vezi daca nu exista in orasul tau o asociatie pentru pensionari de unde sa poate beneficia de un ajutor sau ceva de genul asta. Sau faceti o cheta pentru el, daca va strangeti mai multi vecini suma de persoana o sa fie mica. Sper sa se rezolve. Sanatate!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este luat în evidență în programul național de diabetologie, trebuie să meargă la medicul diabetolog.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Din pacate daca nu face insulina nu primeste gratis testele.Ar mai fi o solutie sa-si gaseasca un pacient cu diabet insulinodependent, ei primesc gratis lamelele, si din portia lui sa-i dea si lui.Sigur gaseste, daca cauta sau intreaba chiar la cabinetul unde i se prescrie reteta.Ei primesc 100 de lamele pentru 3 luni si sigur nu le folosesc pe toate.Alta solutie- daca glicemiile nu le mai tine sub control cu tratamentul antidiabetic oral si respectare regimului alimentar ii spune medicului diabetolog si va schimba medicatia.Multa pace si liniste sufleteasca pentru vecinul tau!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Testele respective doar ii arata nivelul glicemiei dar nu ii amelioreaza starea cu nimic!
cel mai bine este sa mearga la urgenta, acolo ii vor face si analize si tratament adecvat pentru a se simti mai bine!
multa sanatate!

| hashu1985 a răspuns:

Sotia mea are diabet...vezi ca testele sunt absolut gratuite cu reteta de la medic.Ii da cate 1lamela/zi pentru 3 luni + dozele de insulina necesare pe aceeasi perioada. Urgent la spital, internare 1 saptamana pentru definirea schemei de tratament!
Nu-i de stat asa... diabetul nu-i o boala chiar asa de nenorocita daca ai grija de ea!
Are de ales: ori urmeaza tratamentul si poate sa il duca pe picioare pana la 90 de ani, ori nu-l tine si poate face complicatii grave renale si de pancreas si in cele mai rele cazuri se poate ajunge chiar si la orbire sau chiar amputarea unui sau ambelor membre inferioare din cauza complicatiilor de flux sanguin.
Deci urgent la "DOTTORE" si daca-si tine tratamentul(care-i gratuit) si regimul alimentar...cu siguranta se va simtii mai bine iar starea lui de sanatate se va ameliora simtitor!

| buruomg a răspuns:

Canabisul(marijuana) este cel mai bun tratament pentru diabet. nu creeaza dependenta fizica si este ceva foarte benefic pentru organizm. trateaza mute afectiuni. cauta pe google "adevarul despre marijuana" daca vrei sa aflii mai multe.

| DraudeS a răspuns (pentru buruomg):

Buna seara!

Canabisul nu este Marihuana.
Marihuana este indicata pentru persoanele cu cancer sau celor muribunzi.

Sanatate!

| buruomg a răspuns:

Canabisul este marijuana si substanta activa din aceasta planta este THC, care vindeca aproape orice forma de cancer si o serie larga de afectiuni si boli
http://enteogen.ro/article/CanabisMedicinal/109/