| FloryTrandafir a întrebat:

Buna tuturor!
La ce varsta este normal sa te dezvirginezi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

E normal să te dezvirginezi în momentul în care eşti suficient de matură fizic şi psihic (17+), ai o relaţie serioasă bazată pe iubire şi încredere şi simţi tu că a venit acest moment. În niciun caz nu trebuie să ajungi în pat doar pentru că aşa au făcut toate prietenele tale, ai auzit că nu eşti cool, te-a ameninţat respectivul că dacă nu îl laşi să ţi-o tragă te părăseşte(mare pagubă!), sau ai auzit că ar fi vreo vârstă standard pentru dezvirginare şi dacă nu te dezvirginezi atunci ai pierdut momentul şi nu te mai ia nimeni. Sau că dacă aştepţi prea mult te doare mai tare sau că e ruşine să fii virgină.
Oricum, noi doar te sfătuim, tu eşti cea care alege! Şi te sfătuiesc să alegi cu cap!

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Cand te simti pregatita. In mod normal, ar trebui dupa 18 ani, pentru ca atunci organismul tau e complet dezvoltat, si esti si mai inteligenta incat sa-ti dai seama daca chiar vrei sa faci asta, si daca persoana cu care urmeaza s-o faci, chiar merita.
Sanatate!

| unknownn a răspuns:

Pe la 6-7 ca la 9 trebuie sa te casatoresti deja.

| yellowalien a răspuns (pentru unknownn):

Haolooo mânkaţaş ochiii tăi, că mare dreptate ai! big grin laughing

| CrazyTeenager a răspuns:

13 ani.

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Nu cred că mai există o vârstă "normală" în ziua de azi. Dacă au ajuns şi copiii de 11-12 ani să facă sex... Oricum, cel mai bine e să faci sex după vârsta de 17 ani şi jumătate.Atunci organismul e pregătit şi tu eşti destul de mare să conştientizezi.

| 12AA a răspuns:

Normal sa nu-l bagi pe ala in puscarie 18 ani dar in ziua de azi peste 15 ani laughing

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| daassh a răspuns:

La cat crezi tu ca este necesar.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunahappy phai la cat vrei tu si atunci cand crezi ca te simti pregatitasmug dar normal ar fi dupa 18 ani. dar nu scrie nicaieri asta si nimeni nu stie ca tu ai facut... fiecare face ce vrea cu viata sawinking
te pup dulce!

| ZK a răspuns:

Când te simţi tu pregătit/ă.

| arual93 a răspuns:

Cand te simti pregatit atat psihic cat si fizic si poti trata contactul sexual cu maturitatehappy

| 4ndr3i a răspuns:

Parerea mea ca o fata ar trebui sa si inceapa viata sexuala de la 18 ani sau poate si mai tarziu, depinde de cat de in serios isi ia viata.totul depinde de tine dar cand o faci sa te protejezi.e cel mai bun lucru.

| ClaudiuBrasov a răspuns:

laughing Cel mai bine ar fi in seara nuntii.Dar daca tu vrei sa ai parte de actiune si sa fii considerata... Nu mai zic nimic/.

| bridget a răspuns:

La 16 ani!

| robeertflm a răspuns:

Dupa mine la 17-18 ani ...maxim 19 big grin