| marymaryanne a întrebat:

Buna tuturorhappyva rog ajutati-ma cu o problemacryingsotul meu are nasul infundat de cateva zile,, stranuta ii curge nasul spuneti-mi va rog un remediu "'babesc"'pentru asta.va rog ajutati-masad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valy a răspuns:

Pai fai si tu un ceai. o baitza seara la culcare la picioare cu sare mare si niste pastilutze mai bune si cu siguranta se va face bine pana sa iti dai tu seama
happy

5 răspunsuri:
| zeenath a răspuns:

Posibil sa fie o alergie. Febra are? Fa-i infuzie de ceai de menta proaspata, eucaliptus si musetel! Pune-l intr-un vas si sa stea aplecat asupra vasului acoperit cu un prosop pe cap si sa respire pe nas vaporii! Daca nu ai plantele, poti sa iei de la farmacie naturista uleiuri esentiale de eucaliptus, menta. Sanatate!

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Hreanul - sinusurile congestionate si nasul infundat se vindeca fara gres daca punem pe frunte 2-3 linguri de hrean ras, invelit intr-o basma rosie. Hreanul se tine 5-30 de minute pe frunte si la radacina nasului. Cei cu o piele foarte sensibila vor tine mai putin cataplasma, altfel pot aparea inflamatii serioase. In tratamentul gripei si al guturaiului, desfundarea nasului este foarte importanta, deoarece daca respiram normal, pe nas, sunt evitate complicatiile bronsice si pulmonare. Ca tratament rapid al sinuzitei, acest leac nu are concurenta. O cura de 5 zile in care facem aceasta aplicatie de 1-2 ori pe zi elimina rapid aceasta afectiune. pentru nas infundat, tuse, se pune la cap o ceapa mare taiata in 4. iti muta nasul dar da rezulate
pentru dureri de gat, gargara cu solutie de apa sarata.

| gabriela a răspuns:

Este alergie la polen, probabil. Cu babesc nu prea tine, dar are tablete care sunt f bune.

| Farcas a răspuns:

Ceai fierbinte, un paracetamol si sa stea in pat pana transpira.

| DeyCj a răspuns:

A încercat Coldrex sau Fervex? Pe mine m-a pus pe picioare şi cu febră de 40 în 3 zile.Acuma depinde de la organism la organism. Cel mai bine ar fi sa consulte un medic.