| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

Buna tuturor. Vin cu o problema, am cosuri, destule..am ten prea uscat si gras, am pete, urme de cosuri, de 4 ani ma confrunt cu cosurile, am incercat multe creme, lotiuni, tratamente, nu mi-au trecut deloc, am fost la dermatologie de 3 ori, ma omoara problema asta, am 21 de ani doar. Ultima data la dermatologie, mi-a recomandat doctorul, roaccutane, au reactii periculoase si am zis sa nu le iau, nu are rost. Nu ma omor cu medicamente, va rog frumos daca e necesar sa-mi spuneti remedii naturale, masti de casa care sa dea rezultate bune, sa-mi treaca totul, nu mai incerc creme, toate porcariile, au toate chimicale, deja m-am consumat cu ele, cei care au avut probleme mari cu acneea, si care au invins acneea, sa-mi spuna si mie cineva, sincer. Va multumesc, multa sanatate va doresc. O zi buna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cu alimentatia cum stai? Elimina complet tampeniile, bea multa apa plata si atat, mananca alcalin si cat mai putine lactate/proteine animale.

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru KodrutZ):

Asa si asa dar mananc destul de sanatos..beau multa apa, crede-ma de ani de zile dar tot asa sunt.

| KodrutZ a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

Detaliaza un pic ce intelegi prin "destul de sanatos" sa ne lamurim si noi. Supele la plic, mezelurile, margarina si inca vreo 2-3 de genul asta trebuie' sa le consumi la fel de frecvent ca acidul sulfuric.

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru KodrutZ):

Adica nu consum mezelurile, sucuri carbogazoase, prostii, mananc sanatos, nu prea sunt cu carne, mai mult sunt cu fructe, legume, bauturi naturale, supe simple fara carne, salate, multe feluri sanatoase, nu va pot zice multe, apa beau, zilnic 2l. Sper ca ati inteles.

| KodrutZ a răspuns (pentru Fabio_Fabio_1992):

Dupa cum zice si bursuc... valea la doctor. Avand in vedere varsta, as sugera si un endocrinolog. Iar daca nu ai activitate sexuala, procura-ti de undeva.

| NH4OH a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu are legătură alimentația cu sebumul și glandele sebacee, cu coșurile.winking

| NH4OH a răspuns (pentru KodrutZ):

Și eu am avut problema asta pe un timp îndelungat, aprox. ca tine.
Tu ai consultat un medic ginecolog? ( pentru un control ovarian). Eu spre exemplu am avut chisturi, mi-a prescris AC și adio coșuri.
-încearcă lucrul ăsta, multe femei au chisturi ovariene ( care pot avea mai multe reacții, cel mai întâlnit coșurile ) care nici nu știu de asta și refuză să facă un control simplu.
Mai poți face și analize de sânge, poți avea ceva bacterie.
Doctorul meu dermatolog (care este specialist în domeniu, nu unul oarecare, de stat și prin spitale ) mi-a spus clar, că remediile de pe internet sunt OTRAVĂ CURATĂ. I-am zis că am folosit miere, argilă, usturoi, alte măști naturale, era să-și pună mâna la gură laughing
O altă variantă, este să consulți un medic specialist în dermatologie. Va fi destul de costisitor, dar merită.
Baftă!

| NH4OH a răspuns (pentru NH4OH):

Scuze dacă răspunsul l-am dat lui KodrutZ!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist DERMATOLOG!

Tratarea acneii poate dura chiar şi 2-3 ani!
Deci, după fiecare medicament prescris, ar TREBUI să mergi ( IAR ) la acel dermatolog pentru a vedea ce anume să mai încercaţi!
NU există un medicament "minune" şi rezultatele depind de modul în care "reacţionează" fiecare organism...

De asemenea, coşurile NU se rup/sparg/storc!
NU ai voie să faci asta deoarece favorizezi proliferarea infecţiei şi înmulţirea coşurilor :(

NU vă mai „tratați după ureche", așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de MEDIC și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

Poate fi vorba chiar de o INFECȚIE cu stafilococ auriu, care este destul de GRAVĂ și greu de tratat - vezi detalii la linkul :
http://www.cugetliber.ro/......uriu-62077

SPER că, după ce vei citi informațiile de la linkurile anterioare, vei MERGE la medic pentru analize/investigații suplimentare și pentru tratamentul adecvat!

Nu te mai lua după diverse „indicații" date de copilași de 12-18 anișori ( majoritari pe acest site )!

Totuşi, dacă vrei NEAPĂRAT să încerci diverse remedii naturiste - vezi detalii la linkul :
http://www.altamedicina.com/acneea-remedii-naturale/

http://acnee.info/

http://healthy.kudika.ro/......cneei.html

http://www.divahair.ro/......_naturiste

http://life.hotnews.ro/......-curat.htm

http://www.sfatulmedicului.ro/Acneea/tratament-naturist-pentru-acnee_1427

http://www.eva.ro/......40797.html

http://www.one.ro/......i-10115548

http://www.flu.ro/......osuri.html

http://www.perfecte.ro/diet-health/4-remedii-naturiste-pentru-acnee.html

Toate cele bune!

| NellieLovett a răspuns:

Incearca sa duci un stil de viata sanatos.
Iti recomand masti de argila amestecate cu apa.

| Dobrinx a răspuns:

In acest caz (cu tenul uscat) incearca sa bei 2l apa pe zi, sau macar pe aproape.

In cazul cu cosurile, poate fi si din cauza alimentatiei. Cele mai multe cazuri le.am vazut la persoanele care au ca mancare de baza mezeluri, respectiv salam/parizer. E bine sa eviti acest lucru si sa mananci mancare "normala" adica ciorba, mancarica, orice, dar incearca sa eviti salamurile. In plus, pentru problema cu cosurile sunt bune si iesirile in oras, la un suc sau la o plimbare cu prietenii. Tot pentru problema cu cosurile iti dau un sfat benefic si natural. De dimineata, la pranz, seara sau oridecateori te speli pe maini cand te duci la baie spala-te cu sapun pe fata, eu folosesc Dove (nu folosi sapun lichid), rezultatul nu se vede in cateva zile, dar te asigur ca in cateva saptamani, daca respecti programul si te speli inclusiv dimineata la pranz si seara, vei observa diferente. Bafta, astept raspuns peste cateva saptamani si sper sa fie pozitiv :*

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru Dobrinx):

Sincer, e un sfat bun dar beau 2 l de apa pe zi, dar degeaba...cu alimentatia nu am probleme, mananc sanatos. Dar e altceva, e ceva ce nu trece nicicum. Mezeluri, porcarii, fast food nu consum. Am un sapun Dove cu castravete cu care ma spal zilnic dar imi usuca tenul. nu mai stiu ce sa fac. Multumesc.

| c0ntsimplu a răspuns:

Sincer sa fiu, eu fac sala de 1 an, iar alimentatia este impecabila, totul fiind calculat cam de 2 ani mananc foarte sanatos, nici nu mai stiu ce gust are sucul la cati litrii de apa beau zilnic, dar cu toate astea inca am cosuri... cei drept am 19 ani, dar totusi. Problema la mine este ca am multr puncte negre ( nas, frunte, pometi ) iar cosuri pe frunta dar nu mult in ultimul timp... Am facut piling, vreo 6 extractii la dermatolog si chiar am avut unten destul de placut, pentru 1 saptamana ca dupa iar apareau... Inca ceva, daca parintii aveau e clar ca si copii vor avea.
Daca vrei sa ai un ten impecabil te cam costa mii de euro...
Apropo si eu ma spal cu sapun, fac masti de argila la greu, ma dau cu SebumCreme care e cam 5 mil... de 1 an si ceva si ghici ce. Same ***. dar cei drept putin mai bine...
Acneea ca acneea, dar punctele negre la dracu scapi de ele...
Ghinion ca unii ca mine avem gena asta de ****... life isnt fair

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru c0ntsimplu):

Eu pana la 15 ani, eram numai natural si curat la fata, de la 16 ani, dupa ce implineam. am ajuns la acneea si in continuare, acum am multe, numai cosuri pe toata fata, mici, pete, urme. e urat asa, am o forma de " papusa" zic de fata dar e problema cu acnee. M-am consumat cu atatea creme, lotiune, sapunuri, trec greu si nu m-au ajutat cu nimic, mai bine nu ma dadeam cu nimic. totusi toate prostiile cosmetice sunt chimicale, dati bani pe ele, aiurea. Sincer, si daca nu mananci sanatos, si daca mananci sanatos, tot sa ai cosuri. Nu cred ca e de la alimentatie, orice mancare de casa e naturala si preparata. Nu au legatura, eu cred ca e altceva, un fel de infectie, poate purbetate.ori altceva. Imi pare rau pentru tine prin ce treci. Parintii mei nu prea au avut cosuri, dar eu am. e ciudat. Lasa, si daca ai cosuri. macar ca esti mai bine daca zici tu asa. Fa in continuare masca cu argila, spala-te cu sapunul, da-te cu ce ai. daca tot te ajuta. Continua..Eu nu mai stiu ce sa fac, ma confrunt cu ele de 5 ani..Nici-o solutie potrivita nu gasesc care sa-mi elimine odata cosurile..Stiu ca nu e usor cu acneea, sunt multi 90% care au probleme cu acnee. Urat asa.

| c0ntsimplu a răspuns:

Eu de la 11 ani am acnee, jumate din viata mea am petrecut-o alaturi de Rahatul asta de acnee. Si mai e ceva, dupa cum am zis fac sala de ceva timp si am un corp destul de musculos si definit, dar pielea de ****, Spatele, umerii, pieptul plin de cosuri... dar cred ca voi apela la operatii estecice si alte chestii mai complicate...
Ideea este ca multi comenteaza " A, uite Gay-ul, se da cu fond de ten " sau alte chestii de astea, dar ei habar nu au prin ce trece un om cu acnee la 20 de ani chiar si peste, pentru ca el se stie fara imperfectiuni..., desigur sunt si alte probleme, alte boli etc.
Imi e ciuda intr-un fel de acei oameni care nu ai posibilitatea la o viata normala si sunt luati in ras.
Asa ca eu raman la concluzia " Daca nu ai trecut prin acea greutate, nu ai de unde sa stii cum e si nu are rost sa-mi zicu tu, mie, ca sti cum e " vorbesc la modul general.
Sper sa ti treaca si tie acneea!

| ElenaElena85 a răspuns:

Buna, ceaiul de pătrunjel curăță tenul de pete, acnee și imperfecțiuni datorită conținutului mare de vitamina C care hrănește pielea. Mai mult decât atât, vitamina C stimulează producția de colagen, un ingredient esențial pentru reproducerea celulelor și repararea pielii. Petele de pe față indică necesitatea unei detoxifieri a rinichilor și ficatului. Unul din cele mai eficiente leacuri din bătrâni pentru curățarea feței de pete este pătrunjelul. Acesta acționează dinspre interior spre exterior. Petele de pe față apar de regulă ca un semn al unei acumulări excesive de toxine, insuficiență hepatică sau alte probleme cu ficatul. Prin acțiunea diuretică și detoxifiantă asupra ficatului și rinichilor, ceaiul de pătrunjel ajută la curățarea feței. INGREDIENTE
- ¼ cană de pătrunjel
- apă clocotită. Pentru prepararea ceaiului, se pune o cană de apă la fiert și când clocotește se adaugă ¼ cană de frunze de pătrunjel. Se lasă la infuzat câteva minute.
Se beau câte 2 căni de ceai de pătrunjel, dimineața și seara. Ceaiul se prepară proaspăt în fiecare zi. După o lună de consum zilnic de ceai de pătrunjel, tenul se curăță de orice pată.

În plus iți recomand cu drag loțiunea pentru ten, crema de pelin și săpunul cu scorțișoară de la Nera Plant https://www.facebook.com/neraplant.ro/?fref=ts.

Eu sunt la a doua săptămană de când am inceput să beau ceaiul și să folosesc aceste produse. Sunt foarte mulțumită de rezultate.

| AndreiC13 a răspuns:

Hei,din toate chestiile ce le-am incercat pentru acnee( si eu am avut aceeasi problema si inca o mai am doar ca la o scara mult mai mica ) Roacccutane sunt eficiente pot spune ca ele au fost la baza vindecarii mele. Ele actioneaza in felul urmator : ataca pungile mari de grasime de sub piele si le elimina complet, un lucru interesant e ca le elimina in functie de marimea lor incepand de la cea mai mare la cea mai mica. Eu am folosit acest tratament timp de 3 luni de zile la recomandarea medicului iar singurele efecte au fost buzele crapate ( pur si simplu ti le deshidrateaza COMPLET) si atat. Daca tin bine minte o cutie / saptamana ( 50 lei cutia era acum cativa ani ) 3 pastile pe zi. Singurul lucru la care trebuie sa ai grija este nivelul lipidelor din sange iar pentru asta lunar in timpul tratamentului trebuie sa iti faci niste analize de sange. Asta ar fi fundamental. Al doilea lucru la care trebuie sa ai grija este alimentatia : fara grasimi procesate (snitele, chiftele etc) prajite in ulei pe care le poti schimba cu o varianta mult mai sanatoasa si gustoasa respectiv la cuptor; fara sucuri carbogazoase daca se poate sucuri din comert DELOC, doar cele naturale facute de tine acasa; fara ciocolata; fara seminte de floarea soarelui si cel mai important FARA ZAHAR IN EXCES. Pe scurt ai grija la ce mananci iar al 3-lea lucru ( din punctul meu de vedere si experienta avuta cu acest urat dereglaj al pielii ar fi un program de curatare al pielii in felul urmator ( iti voi include si Roaccutane-ul )
1. Dimineata spalat pe fata cu Sebium Global Gel Spumant (Bioderma) + o tableta roaccutane + Cutaden ( e crema pentru fund de bebe )
2.Amiaza o tableta roaccutane
3.Seara o tableta roaccutane, masca de argila ( argila se amesteca DOAR cu apa si se lasa pe fata pana se usuca complet ) dupa aceea te speli cu Sebium Global Gel Spumant (Bioderma) si aplici pe acnee cu un betisor de urechi cu Tea Tree (ulei)peste noapte... cam asta ar fi rutina intr-o zi.
Pe langa schimbarile din alimentatie precizate mai sunt cateva reguli
a)Nu te atinge pe fata
b)Asternuturile pe care dormi sa fie curate
Si inca o chestie : multa lume spune ca nu e bine sa le spargi eu zic ca e mult mai bine decat sa stai cu acel puroi in ele pe langa aspectul inestetic conferit daca nu e eliminat ( ai grija cum il elimini nu strangi pana ti se invineteste obrazul) ramane in piele si se va inflama din nou.
Mult success, stiu cum te simti (impactul psihic exercitat asupra ta e imens )chiar daca am o varsta mai mica decat a ta am trecut si eu prin calvarul acestei urate dereglari dar am reusit s-o stapanesc prin ceea ce ti-am scris mai sus ( nu uita Roaccutane se ia doar cum iti spune medicul eu ti-am facut o schita a ceea ce am facut eu, iar treptat in functie de rezultate poti renunta la anumite elemente precum uleiul de Tea Tree care se pune strict pe inflamatii dar si la frecventa mastilor de argila in loc de in fiecare seara treptat poti o data la 2-3 seri)

| Fabio_Fabio_1992 explică (pentru AndreiC13):

Multumesc mult de sfat, dar imi pare rau prin ce ai trecut, sunt multi care au probleme cu acneea, nu e usor de invins. dar eu nu pot sa iau roaccutane pentru ca sunt semsibil rau, am urticarie si poate provoca urat alergia..nu e recomandat sa le iau, si asa am probleme. Ma spal zilnic cu Dove cu castravete dar usuca tenul... tot imi apar mai multe cosuri, zici ca pielea mea e atat de uscata, nu mai straluceste deloc, arat ca aia de 40 ani. Doamne fereste, nu mi-am imaginat asa ceva. in public nu prea ies, mor de rusine, evit sa ies, doar rar. eu beau sanatos, mananc si sanatos..nu beau cafea, sucuri carbogazoase, evit tot ce contine prostii. nu mai stiu ce sa fac, chiar ca e naspa, pacat e asa sa ajung la asta sa ma confrunt in aceeasi situatie ca unii care se lupta..niciodata nu mi le sparg cosurile, sincer, dar mi se umfla rau cosurile..trec ele greu..Am incercat multe feluri si asa nu m-au ajutat.