| monica_8816 a întrebat:

Buna tututor! Vreau sa ma ajutati si pe mine cu ceva.Am 1,70 m si 69 de kg si vreau neaparat sa slabesc cel putin 10 kg. Diete nu prea reusesc sa tin pana la capat. Ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| monica_8816 explică:

Doar atat?

| Cosmin86 a răspuns:

Daca alergi in fiecaqre seara 5 km iti faci praf genunchii si articulatiile, ai nevoie si de zile de refacere happy

| Cosmin86 a răspuns:

Dietele sunt stupide, poti slabi cu sport + alimentatie corespunzatoare.

Legat de alimentatie :
http://www.getfit.ro/slabire/regim-slabire/dieta-pentru-slabire.html

NU e o dieta propriu-zisa, ci sfaturi generale ( destul de complicate, cum ar fi sa consumi proteine cu absorbtie lenta seara, etc. ), daca intelegi macar jumatate din ce scrie acolo, o sa slabesti.

Sport : cardio ( alergat, inot, etc. ) de 3-4 ori / saptamana, 1 ora de antrenament la intensitate medie.

| Cosmin86 a răspuns:

Stiu ce efecte are si ce imbunatateste. Dar articulatiile au nevoie de refacere, si daca faci pe gazon sau drum de tara.

| loveisfreedom a răspuns:

Incearca sa eviti dulciurile, bauturile acidulate si painea.sa faci cat mai mult sport, eu iti recomand jogging-ul dar cand e frig poti sa faci in casa niste exercitii de forta(abdomene, etc.).

| 201918171615141312111098765432 a răspuns:

Pai, incearca sa mananci la ora fixa, sa faci exercitii regulat si sa nu mai mananci dupa ora 18:00 happy Indeparteaza dulciurile, painea alba, carnea grasa si zaharul