| bernylory a întrebat:

Acum 2 saptamana., baietelul meu s-a intepat in picior cu varful unui creion, s-a facut in acea zona ca si cum ar fi fost muscat de ceva, la inceput am crezut ca l-a intepat tantarul, pentru ca asa arata ca o piscatura de tantar, dar dupa 2 saptamana.acea zona inca nu s-a vindecat, i-am dat cu putina vit A uleioasa[stiu ca vit A ajuta in refacerea pielii], dar tot degeaba, cand ating acea bubita simt piela aspra in acel loc si inca nu si-a revenit, toata lumea ma intreaba ce l-a muscat pentru ca pare a fi o intepatura proaspata facuta de vreo insecta, dar stiu sigur ca s-a intepat in creion, are 5 ani si stie sigur ce s-a intamplat[la picior la pulpa ]. Ar putea degenera in ceva mai grav? pentru ca am citit pe net ca daca o buba nu trece in 2 saptamana, trebuie mers la dr., dupa parerea mea cred ca ar fi trebuit sa ii treaca dar... sper ca sa nu ajungem ca de la o bubita sa faca altceva!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa-i fi ramas carbon din varful creionului (fragmente minuscule de mina) care sa dea o inflamatie locala cronica. In plus, ai pus ceva uleios pe o intepatura, rana deschisa, ceea ce ingreuneaza mult vindecarea si, de aceea, e interzis. Pune-i comprese cu Rivanol rece de 3-4 ori pe zi. Nu cred ca e ceva grav, cred doar ca trece mai greu din cauza reactiei inflamatorii date de carbon si de ulei.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| summertime a răspuns:

Du-te la doctor! La urma urmei e copilul tau.

| karma15 a răspuns:

Dul la doctor pentru ca intepaturile si chiar zgarieturile la picioare pot degenera in ceva foarte grav in unele cazuri si nu conteaza de varsta pe care o ai.