| Alexandraa2882 a întrebat:

Bună TPU! Astăzi am observat ca aveam pe picior un țânțar mai ciudat, și am cautat pe internet, și era un tantar numit "Țânțarul tigru Asiatic" este periculos dacă m-a muscat? Dau fundă happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Cel mai probabil,având în vedere că există o boala transmisibila de țânțari.
Nu știu,legat de țânțarii ăștia, mă pișcase unul mic pe mine, m-am scărpinat, după mi-o dat sângele și s-a făcut efectiv ca și cum as fi zgâriat sau ceva și deși am dat cu tot ce trebuie sa se vindece, s-a vindecat foarte greu.ciudat

| Skarr a răspuns:

In general nu e periculos daca te a muscat.
In unele zone unde sunt mai comune anumite boli pot fi transmise prin tantar dar sunt sanse destul de mici

| Alexandraa2882 explică (pentru Skarr):

M a muscat pe picior