| ionut199701 a întrebat:

Buna ziua acum vreo 7 saptamini am fost muscat de un caine cainele a murit cam la 29 de zile deci 4 saptamani stiu aproape exact asta, intrebarea mea trebuie sa-mi fac vreo grija pentru reabie, mentionez cam facut atitetanos dar n-am facut deloc antirabic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Daca aveai rabie ( turbare) mureai pana acum, cam dupa 3-4 zile se manifesta primele simptome, vomitare, crize, spume la gura si apoi innebunesti.
Iar antirabicul se face in maxim 24 de ore de la muscatura, adica daca il faci mai tarziu de 24 de ore si ai luat virusul, nu mai ai ce sa faci. Deci te sfatuesc ca data viitoare daca te mai musca un caine sa faci obligatoriu si antirabicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar cam trebui

| Rusu_Cozmin_1995 a răspuns:

De ce nu te duci la un doctor ceva?

| ionut199701 explică (pentru Rusu_Cozmin_1995):

Mi-a zis ca e prea infima rana sau ceva de genu si cami face antitetanos dar pentru antirabic trebuei sa merg la spital

| ionut199701 explică:

Alte pareri>?

| Teuta5656112 a răspuns:

Stai liniştit!