| cornel29 a întrebat:

am 18 ani si am fost la control la dermatolog, mi-a luat analize si mi-a dat tratament cu sotret 20. Trebuie sa iau o pastila pe zi + de 2 ori pe zi Eritromicina (Eryfluid) inainte de asta am luat (tot la sfatul medicului) Eryfluid (de 2 ori pe zi) iar seara Isotrexin... acum nu stiu daca trebuie sa mai iau Isotrexin seara. ca nu mai retin exact spusele medicului. As vrea sa stiu daca trebuie sa mai folosesc Isotrexin sau doar Eryfluid? Mentionez ca acneea mea este mai severa (Acnee conglobata). Si inca o intrebare: Pe perioada tratamentului cu Sotret am voie sa consum alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Nu cred ca iti va mari doza. Oricum, am observat tendinta asta a medicilor dermatologi de a recomanda o doza foarte mica cand vine vorba de isotretinoin, pentru ca nu vor sa-si asume efectele adverse. Si atunci prefera o terapie de durata mai lunga si mai putin eficienta happy
Doza la care isotretinoinul incepe sa fie cu adevarat eficient este de 20mg/zi. De regula se tine cont si de greutate insa 20mg/zi functioneaza foarte bine oricum. La Roches recomanda sa incepi tratamentul cu 0, 5 mg/kg corp ceea ce inseamna cca 3-4 tablete pe zi (adica 30-40mg).

Nu este recomandat sa bei alcool. Oricum, la o doza mai serioasa nici nu prea poti, fiindca vor aparea imediat greturi si ceflaee

De regula, efectele adverse date de isotretinoin sunt semnificative (daca ai citit pe prospect) Dar ele sunt direct dependente de doza. La fel si vindecarea.

2 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu mai este nevoie de isotrexin. Cumperi un Brevoxyl si-l aplici doar pe pustule.
Eryfluid ala este apa de ploaie, mai ales daca ai mai incercat pana acum antibiotice orale.
Isotretinoinul din sotret este intr-adevar exceptional pentru tipurile severe de acnee. Dar nu mai lua sotret, ia produsul original (roaccutane). Are aceeasi substanta activa dar pare a fi mai eficient.
Oricum, la doza pe care o iei tratamentul va dura cam un an de zile.

| cornel29 explică (pentru IMC90):

Si atunci totusi de ce mi-a prescris aceste medicamente medicul? Poate imi va mari doza de luna viitoare...eu asa stiam. Si la ultima intrebare stii sa raspunzi?

| IMC90 a răspuns (pentru cornel29):

Nu cred ca iti va mari doza. Oricum, am observat tendinta asta a medicilor dermatologi de a recomanda o doza foarte mica cand vine vorba de isotretinoin, pentru ca nu vor sa-si asume efectele adverse. Si atunci prefera o terapie de durata mai lunga si mai putin eficienta happy
Doza la care isotretinoinul incepe sa fie cu adevarat eficient este de 20mg/zi. De regula se tine cont si de greutate insa 20mg/zi functioneaza foarte bine oricum. La Roches recomanda sa incepi tratamentul cu 0, 5 mg/kg corp ceea ce inseamna cca 3-4 tablete pe zi (adica 30-40mg).

Nu este recomandat sa bei alcool. Oricum, la o doza mai serioasa nici nu prea poti, fiindca vor aparea imediat greturi si ceflaee

De regula, efectele adverse date de isotretinoin sunt semnificative (daca ai citit pe prospect) Dar ele sunt direct dependente de doza. La fel si vindecarea.