| Jigokunokishi a întrebat:

am citit ca uleiul de lavanda ajuta la regenerarea parului si in intarirea firelor sau asa ceva. Stiti cumva cum trebuie aplicat pe scalp? Sau trebuie pe fir? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Lostlyric a răspuns:

Sunt mai multe modalitati prin care il poti aplica pe par si, intr-adevar, lavanda sau uleiul de lavanda, face minuni. Dar ai griija sa fie natural 100%.
Pentru a-l masa pe scalp, ai nevoie de ulei de lavanda diluat cu putin ulei de cocos in parti egale. Poti sa-l lasi de la 15 minute in sus sau pot sa ramai cu acest amestec, peste noapte, intr-un prosop. Esential e sa-ti speli parul dupa.
Poti adauga uleiul in produsele cosmetice, inclusiv in samponul tau obbisnuit sau in balsam. Nu in cantitati mari, insa: aprox. 4 picaturi cu pipeta la fiecare sticla de produs.
Poti sa-ti cumperi produse de par care contin deja ulei de lavanda, inclusiv serumurile si mastile, insa evita parabenii si sulfatii.