| MihneaCalin a întrebat:

Buna Ziua, am o intrebare! Daca am limba alb si crapata as putea avea cancer? Rog seriozitate! (O sa vizitez un doctor in cel mai scurt timp dar pana atunci vreau sa vad ce am!)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlackRaven45 a răspuns:

Limba se albeste datorita unor celule moarte si reziduuri. Este de obicei un simptom al unei infectii, unor traumatisme sau altor boli.

Posibile cauze:
-igiena orala necorespunzatoare
-deshidratare
-fumatul excesiv si consumul de alcool
-traumatisme (muscarea limbii, arsuri sau taieturi)
-reactii adverse la anumite medicamente
-o serie de infectii bacteriene, infectii date de virusul herpetic
-candida (se dezvolta necontrolat si genereaza infectii orale, afte sau amigdalita)

Pana vei ajunge in fata unui dentist ca sa iti spuna ce si cum, incearca sa te speli cu periuta pe limba de fiecare data cand te speli pe dinti, daca fumezi sau consumi alcool, ar fi bine sa renunti, macar temporar. Incearca sa eviti lactatele pana dispare culoarea asta alba si sa consumi cat mai multe fructe si legume de culoare verde. Cancer sigur nu ai. As putea zice ca e o problema relativ comuna in cariera unui dentist. Asa ca stai linistit happy

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu exista o legatura de cauzalitate intre ce spui tu si cancer.
Din opinia mea cel putin, nu are nicio legatura!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și ca să vezi ce ai, tu întrebi pe TPU.
Și dacă deștepții de pe aici o să spună toți că ai cancer, ce o să faci?

| anonimg a răspuns:

Nu știu ce este, dar nici pe departe nu este cancer.
Dar așa cum ai spus, un medic tot trebuie să vizitezi.

| Donsavas a răspuns:

Nu e cancer, e o infecție

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește aici; https://sfaturimedicale.ro/limba-crapata/

| costinvlad49 a răspuns:

Bea multa apa. Minim 2 sau 3 litri pe zi.