| MissNobody a întrebat:

Am o nelamurile, daca se poate sa ma ajute cineva, de perferat cineva specializat. As dori sa stiu si eu care este diferenta intre Tramadol si Tramadol Retard? Am citit prospectul dar nu m-am lamurit. Exista o diferenta in felul cum actioneaza sau in compozitie?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Comprimatele Retard au o durata mai lunga de actiune si deci necesita o administrare mai rara. Este o diferenta de farmacocinetica, absorbtia si distributia medicamentului se fac lent si astfel durata de actiune este mai lunga

| MissNobody explică (pentru Brigaela):

M-am gandit ca asta este diferenta dar ma gandeam ca mai este si altceva. Multumesc foarte mult pentru ajutor!

| Brigaela a răspuns (pentru MissNobody):

Nu mai exista alta diferenta. Dar este important pentru confortul pacientului ca administrarea sa fie cat mai rara.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Evident, şi concentraţia Tramadol Retard este mai mare ( de 3-4 ori ), de aceea se administrează doar de 1-2 ori/zi!

Vezi şi Prospectele acestora la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_510_30.01.08.pdf?anmPage=1357&ID=27124

http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_7022_27.11.06.pdf?anmPage=1369&ID=27376

Toate cele bune.