| floaredetrandafir a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat chiar nu stiu ce sa mai fac. am fost prin februarie la doctor pentru ca aveam in zona genitala mici pete albe, mi s-a spus ca am condiloame pe care le-am inmultit eu pentru ca m-am ras. am fost de 13 ori si m-a ars cu o solutie cutanata, si am luat si 2 saptamani isoprinosine 2 pe zi, apoi inca 2 saptamani tetraciclina, si tot felul de creme. vazand ca tot nu imi trece am fost la alt medic unde m-a ars cu bisturiul electric, si mi-a dat sa iau isoprinosine 15 zile pe luna, 3 luni cate 6 pastile pe zi. deja am terminat a 2 luna si in locul unde m-a ars cu bisturiul au aparut din nou si au aparut chiar si altele noi. acum am cautat pe net si am gasit solutia candyline m-am dat cu ea dispar dar reapar in 2 saptamani cel mult chiar nu stiu ce sa mai fac. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. baiat 19 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci. Esti infectat cu HPV, virusul care determina cancerul ed col uterin la femeie si cancerul de penis la barbat. L-ai luat din cauza ca ai avut contact sexual cu o femeie infectata care nu-si facuse analizele obligatorii. Trebuie sa-ti menstii imunitatea in stare cat mai buna, sa eviti orice fel de infectii si sa iti scoti condiloamele ori de cate ori apar.

| floaredetrandafir explică (pentru Brigaela):

Si asta inseamna ca nu o sa scap niciodata?

| Brigaela a răspuns (pentru floaredetrandafir):

Deocamdata nu exista nici un tratament, de aceea este extrem de importanat profilaxia (sa nu faci sex cu persoane care nu au analizele la zi). Poate se va gasi un tratament in viitor. Atentie insa ca poti infecta orice femeie, chiar daca folositi prezervativ.

| AlexMsA a răspuns:

E posibil sa ramai cu ele o perioada. da, poti sa iti iei candyline, am citit si eu despre ea, lumea zicea ca e buna. tiai facut analizele pentru hpv?

| floaredetrandafir explică (pentru AlexMsA):

Nu am facut analize pentru ca nici un doctor nu a zis nimic de nici un test si din cate stiu estul hpv se face doar la femei.

| AlexMsA a răspuns:

Si trebuie sa ai rabdare pentru ca aici nici un tratament nu are eficacitate 100%. trebuie sa il gasesti pe cel potrivit si sa urmezi tratamentul mult, pentru ca vor mai aparea. imi para rau...