| adfcg a întrebat:

Am si eu o problema...Azi mi-a venit pentru a doua oara menstruatia si am avut niste dureri aproape insuportabile, ma durea si spatele.Am avut si frisoane si cand mancam ceva mi se facea greata.Este normal? Pe viitor, ce medicamente as putea lua daca am dureri mari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul in cazul menstruatiilor dureroase (dismenoree) este direct legat de cauze si particularitatile organismului - administrarea de substante antispastice, substante antiinflamatoare, substante hormonale sau alt tip de interventii.
Posibilele probleme legate de dereglarea balantei hormonale pot fi analizate de un medic specialist endocrinolog. Posibilele probleme legate de o anomalie de forma sau de pozitie a uterului pot fi investigate de un medic specialist ginecolog. Ideal ar fi ca acesti doi medici specialisti sa colaboreze pentru gasirea cauzei si rezolvarea problemei tale. Pilulele contraceptive orale constituie un tratament foarte eficace, mai ales la femeile care doresc sa evite sarcina. Menstrele decurg mai usor si, virtual, fara dureri. La nevoie se pot asocia cu medicamente, dupa sfatul medicului ginecolog.
In paralel, sunt indicate si cateva solutii pentru scaderea intensitatii durerilor:
- bai calde si lungi,
- pozitionarea orizontala si sustinerea picioarelor ridicate usor,
- masajul usor al zonei dureroase,
- renuntarea la tampoanele interne in favoarea absorbantelor externe,
- folosirea unei lenjerii comode, lejere,
- exercitiu fizic usor,
- mersul pe jos si chiar jogging usor,
- alimentatie bogata in legume si fructe, usoara,
- administrarea de suplimente nutritive cu 7 - 10 zile inainte de ciclu.
http://www.i-medic.ro/......menstruale

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul in cazul menstruatiilor dureroase (dismenoree) este direct legat de cauze si particularitatile organismului - administrarea de substante antispastice, substante antiinflamatoare, substante hormonale sau alt tip de interventii.
Posibilele probleme legate de dereglarea balantei hormonale pot fi analizate de un medic specialist endocrinolog. Posibilele probleme legate de o anomalie de forma sau de pozitie a uterului pot fi investigate de un medic specialist ginecolog. Ideal ar fi ca acesti doi medici specialisti sa colaboreze pentru gasirea cauzei si rezolvarea problemei tale. Pilulele contraceptive orale constituie un tratament foarte eficace, mai ales la femeile care doresc sa evite sarcina. Menstrele decurg mai usor si, virtual, fara dureri. La nevoie se pot asocia cu medicamente, dupa sfatul medicului ginecolog.
In paralel, sunt indicate si cateva solutii pentru scaderea intensitatii durerilor:
- bai calde si lungi,
- pozitionarea orizontala si sustinerea picioarelor ridicate usor,
- masajul usor al zonei dureroase,
- renuntarea la tampoanele interne in favoarea absorbantelor externe,
- folosirea unei lenjerii comode, lejere,
- exercitiu fizic usor,
- mersul pe jos si chiar jogging usor,
- alimentatie bogata in legume si fructe, usoara,
- administrarea de suplimente nutritive cu 7 - 10 zile inainte de ciclu.
http://www.i-medic.ro/......menstruale

| MireeeLa a răspuns:

Durerile de spate sunt normale dar frisoanele nu prea sunt dar trebuie sa ii spui unui adolt adica mamei si poate te va ajuta ia dar sa consulti doctorul sa nu fie ceva mai rau!

| MireeeLa a răspuns:

Durerile de spate sunt normale dar frisoanele nu prea sunt ma rog trebuie sa consulti un doctor si sa incerci sa nu stai desculta si puneti o sticla cu apa calda la burtica!

| anamaria06 a răspuns:

Da este normal. poti lua nurofen, reuprofen, no-spa, ibalgin. sunt o multime de medicamente. poti sa te bagi in pat si sa-ti pui ceva cald pe burta, sunt sigura ca te va ajuta.