| cosmyn32 a întrebat:

Buna ziua!
Am si eu o problema. Nu stiu unde sa o incadrez, la sanatate sau dragoste & sex. Asa ca postez in ambele.

Vorbesc cu o fata de ceva timp si urmeaza sa ne intalnim. Chestia e ca nu am nicio retinere sa vorbesc cu ea, incerc sa ma port cat mai natural. Dar stiind ca am probleme cu dantura, la care lucrez in momentul de fata-am inceput sa merg la dentist. Ma tem ca in ziua respectiva cand o sa ma vad cu ea. O sa sesizeze o respiratie neplacuta, ca o sa stau o zi intreaga cu ea, nu e vorba doar de 2-3 ore.Si nu vreau ca asta sa imi strice sansa de a fi impreuna cu ea. Acum intrebarea mea este: Ce pot face ca sa maschez momentan eventuala respiratie neplacuta? In afara de guma de mestecat sau dropsuri care au efect doar 1-2 ore. ca asta ar insemna sa bag la guma de mestecat si dropsuri. de ma plictisesc.As vrea sa stiu daca pot folosi ceva, nu stiu sa mananc ceva in ziua aia sau sa folosesc un produs care sa aiba efect de prospetime pe intreaga zi. Tin sa precizez ca am o igiena orala destul de ok. Ma spal de 2-3 ori pe zi pe dinti, folosesc apa de gura dupa mese. Dar avand problemele astea de ceva timp si netratandule.Acum se invesc complicatii.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Cum sa nu inteleaga? Dar nu-i spui din prima cum ti s-a sugerat, folosesti acea guma, si peste vreo 2-3 ore, cand crezi tu ca s-a dus efectul ii poti spune ceva de genul `iarta-ma te rog daca am o respiratie neplacuta, am o problema dentara pe care mi-o tratez deocamdata la dentist si de care voi scapa in... `
Chiar nu cred ca va fi o problema, din contra, va aprecia onestitatea ta si-si va da seama ca nu e vorba de igienta ta generala, ci de o problema de moment.

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

De ce nu poti chiar sa incepi discutia cu faptul ca tu mergi la dentist, ca e neplacut si din cauza asta dantura ta e "in constructie" asa ca s-ar putea sa nu aiba cel mai placut miros? Astfel ai si un subiect, ii explici si exact ce se intampla si scapi de momentul jenant pentru ca ea o sa stie. In plus niste dropsuri sau o guma nu strica.

| cosmyn32 explică (pentru CuriousStuff):

Pai. oarecum imi este ca nu o sa inteleaga. Si ca o sa am parte de un refuz din cauza asta.

| cosmyn32 explică (pentru CuriousStuff):

Mersi mult pentru raspuns!

| xCeline a răspuns:

Din moment ce nu ai nici o retinere fata de ea, ar trebui sa nu ai nici acum. Spune-i ca mergi la dentist e mult mai simplu asa. Si daca te va respinge din cauza asta inseamna ca e mult prea copila si chiar nu merita sa incepi o relatie cu o persoana care nu poate sa inteleaga ca ai o problema. Din pacate in privinta mirosului neplacut de medicament, acela cu care te alegi dupa ce pleci de la dentist nu prea ai ce sa faci in ziua respectiva e mult prea puternic, poti sa-l maschezi cu bomboane mentolate, guma dar tot se va simti putin.
Cel mai bine spune-i despre ce e vorba, e mult mai simplu.

| cosmyn32 explică (pentru xCeline):

Daca as putea oferi mai multe raspunsuri castigatoare. Cu siguranta l-as fi inclus si pe al tau. Multumesc mult!