| anonim_4396 a întrebat:

as dori niste remedii naturale pentru vergeturi! vreau sa scap de ele! sau ceva tratamente. crying sunt foarte complexata din cauza lor... sad multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NixiTrix a răspuns:

1. Aloe vera
Cumpara-ti gel de aloe vera de la magazinele naturiste si amesteca-l cu uleiul din 10 capsule de vitamina E si uleiul din 5 capsule de vitamina A. Da-te cu aceasta lotiune pe vergeturi si lasa crema sa actioneze timp de 10 minute dupa care clareste. Daca nu gasesti vitamina A si E, este eficient si gelul de aloe vera.

2. Unt de shea
Untul de shea este bogat in vitamina A si E, care ajuta celulele din piele sa se regenereze si imbunatateste circulatia sangelui. Untul de shea hidrateaza foarte bine pielea uscata si o ajuta sa se refaca dupa ce fibrele de colagen si elastina s-au rupt.

3. Ulei de migdale
Bogat in acizi grasi, este disponibil intr-o varietate de forme de sticlute si marci si este recomandat cu precadere viitoarelor mame pentru prevenirea vergeturilor, datorita puterii mari de hidratare a pielii. De asemenea, este un bun antiinflamator si se potriveste oricarui tip de piele, avand un efect magic de intinerire.

4. Unt de cacao
Aplica unt de cacao de doua ori pe zi pe zonele afectate si dupa 2 luni de zile, vergeturile abia vor mai fi vizibile. Untul de cacao este excelent in sarcina, el ajuta la prevenirea vergeturilor. Aplica-l pe piele in fiecare zi si nu vei mai avea probleme cu vergeturile dupa sarcina.

5. Avocado, ulei de migdale si ulei de jojoba
Amesteca intr-un bol o jumatate de avocado copt sau o lingura de ulei de avocado cu 2 linguri de ulei de migdale, 2 linguri de ulei de jojoba si cateva picaturi de ulei esential de lavanda. Maseaza-te cu aceasta lotiune pe zonele afectate. Aceasta lotiune este un remediu foarte bun pentru ameliorarea vergeturilor.

6. Ulei de masline
Este foarte eficient cand vine vorba de ameliorarea vergeturilor, asadar maseaza-te zilnic cu ulei de masline in zonele afectate si in cateva saptamani de tratament abia daca o sa le mai vezi pe piele.

7. Albusuri de ou cu ulei de masline
Ouale sunt o sursa bogata de proteine si aminoacizi. Amesteca bine doua albusuri de ou cu o furculita, adauga putin ulei de masline, si aplica acest amestec pe zonele cu vergeturi. Cand se usuca bine, clateste cu apa calduta. Repeta acest tratament in fiecare zi timp de 2 saptamani.

8. Suc de cartofi
Sucul de cartofi contine vitamine si minerale care ajuta la refacerea celulelor din piele. Fa-ti un suc de cartofi si aplica-l pe piele sau taie un cartof in felii si aplica-le pe zonele afectate. Lasa-le sa se usuce.

9. Suc de lamaie si suc de castraveti
Un alt remediu simplu pentru ameliorarea vergeturilor este amestecul de suc de lamaie cu suc de castraveti. Acesta ajuta la stergerea vergeturilor.

10. Zahar cu ulei de migdale
Amesteca intr-un bol o lingura de zahar alb cu 2 linguri de ulei de migdale si cateva picaturi de suc de lamaie. Dupa ce le mixezi bine, aplica pasta pe zonele afectate, inainte de a face dus, si las-o sa actioneze 10 minute. Pentru rezultate, este important sa te masezi zilnic cu aceasta pasta, timp de o luna.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la sarcina am vergeturile! sad

| Lindoro a răspuns:

Cel mai bun remediu pentru vergeturi il reprezinta slabitul.Cremele nu au efect...

| NixiTrix a răspuns:

1. Aloe vera
Cumpara-ti gel de aloe vera de la magazinele naturiste si amesteca-l cu uleiul din 10 capsule de vitamina E si uleiul din 5 capsule de vitamina A. Da-te cu aceasta lotiune pe vergeturi si lasa crema sa actioneze timp de 10 minute dupa care clareste. Daca nu gasesti vitamina A si E, este eficient si gelul de aloe vera.

2. Unt de shea
Untul de shea este bogat in vitamina A si E, care ajuta celulele din piele sa se regenereze si imbunatateste circulatia sangelui. Untul de shea hidrateaza foarte bine pielea uscata si o ajuta sa se refaca dupa ce fibrele de colagen si elastina s-au rupt.

3. Ulei de migdale
Bogat in acizi grasi, este disponibil intr-o varietate de forme de sticlute si marci si este recomandat cu precadere viitoarelor mame pentru prevenirea vergeturilor, datorita puterii mari de hidratare a pielii. De asemenea, este un bun antiinflamator si se potriveste oricarui tip de piele, avand un efect magic de intinerire.

4. Unt de cacao
Aplica unt de cacao de doua ori pe zi pe zonele afectate si dupa 2 luni de zile, vergeturile abia vor mai fi vizibile. Untul de cacao este excelent in sarcina, el ajuta la prevenirea vergeturilor. Aplica-l pe piele in fiecare zi si nu vei mai avea probleme cu vergeturile dupa sarcina.

5. Avocado, ulei de migdale si ulei de jojoba
Amesteca intr-un bol o jumatate de avocado copt sau o lingura de ulei de avocado cu 2 linguri de ulei de migdale, 2 linguri de ulei de jojoba si cateva picaturi de ulei esential de lavanda. Maseaza-te cu aceasta lotiune pe zonele afectate. Aceasta lotiune este un remediu foarte bun pentru ameliorarea vergeturilor.