| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am observat ca intre anus si testicule, pe undeva prin zona aceea, pe partea dreapta am o umflatura destul de maricica in interior. Am atinso din greseala si am simtit o usoara durere.Mentionez ca am avut un mic hemoroid si o fisura anala, dar le tratam cu crema (erau mici si continuau sa se micsoreze). Ce ar putea fi? Ar trebui sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil este un mic abces perineal. O fisura anala trebuie vindecata dinspre profunzime spre superficial, avand mereu grija sa nu se inchida in superficial si sa lase o cavitate sub piele aparent sanatoasa. Fiindca in acea cavitate se va aduna puroi si fistula se va complica cu un abces. Trebuie sa te vada repejor un chirurg, la debut abcesele se trateaza foarte usor, ulterior pot fistuliza si compromite sfincterul.