| Gamingx61 a întrebat:

De cateva zile am observat pe corp o rana de cativa mm. diametru si nu stiu ce o fi, pentru ca pielea este tare in jurul ei cam 2mm in jurul ranii inclusiv rana. De asemenea este umflat cam un milimetru, si nu are nicio culoare ciudata. Uneori am si niste mancarimic spontane, o fi ceva provocat din cauza scarpinatului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mergi la dermatolog și te lămurește.
Și caută să NU te mai scarpini! eventual, dă cu puțină apă rece, să mai aline senzația de mâncărime.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Spală-ți rana cu săpun și apă caldă, apoi clătește locul cu apă curată. Aplică betadină, e considerat un foarte bun antiseptic împotriva bacteriilor (ajută și la cicatrizarea rănilor). În farmacii găsești și unguent cu antibiotic, special pentru răni deschise. Dacă e necesar, aplici un plasture, ori un bandaj (tifon steril cu leucoplast), dar rana se vindecă mult mai repede, dacă e lăsată descoperită.
De obicei, mâncărimile au loc atunci când rana se 'strânge', se formează o crustă, fiindcă se apropie vindecarea. Încearcă să nu o rupi, atunci când se va forma. Unele răni, deși fac crustă, sunt vindecate doar în exterior, nu și în interior.
Dacă bănuiești a fi un corp străin în interiorul plăgii, du-te la spital pentru curățarea ei. Iar, dacă te-ai înțepat în ceva ciudat, aveai nevoie de un vaccin antitetanos.

| mihai69 a răspuns (pentru floresdemayo):

La cum îl descrie, poate fi și șancru. Dar n-am vrut să-l sperii. tongue

| floresdemayo a răspuns (pentru mihai69):

Ei bine, l-ai speriat acum! ))

| jonelx6 a răspuns:

Poate fi un neg, e un cos mare facut din piele si e tare. Am avut unul pe mana, si nu prea aveam ce sa-i fac. Trebuia sa astept sa se usuce si sa-l rup. Cauta pe net imagini sa vezi daca coincide rana ta.

| Rico_Tico_2000 a răspuns:

Du-te la doctor repede. Că dacă te mai scarpin mult o sa o sa de infecteze

| Cioby_Cioby_1966 a răspuns:

Antimăncărime poți folosi și oțet, tamponezi locul, dar nu frecat, doar tamponat, după care fugi la medic imediat!