| Xalion a întrebat:

Ieri am aflat că am o tumoare între cele 2 ovare ce trebuie operata cat mai repede. Inca nu știm dacă e benigna sau maligna. Voiam să știu, in cazul in care cele 2 ovare trebuie extirpate, voi avea nevoie de tratament hormonal? Menționez că am 17 ani iar medicul a zis că la vârsta mea, șansele să fie cancer sunt mici dar, eu nu pot exclude și varianta asta... Mulțumesc de răspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

(...)niciodata nu am auzit pe cineva sa i se gaseasca o tumora azi si tot azi sa i se spune "trebuie sa te operezi urgent/

Să știi că sunt/exista si cazuri din acestea.
Dacă un medic generalist constata ca e vorba de o tumoare, in urma ecografiilor sau a examenului radiologic, o va sfătui, să se opereze urgent, tocmai pentru a nu i se extinde tumoarea.
Normal că bolnavul va solicita și părerea unui chirurg, care pe baza radiografiilor (și a tuturor analizelor/testelor) primite, va lua decizia finală. De obicei, nu e foarte diferită, de a celuilalt medic. Probabil că-i va face si el un set de analize, inainte.
Însă, trebuie să caute un chirurg bun, cu experiență și reușite. Cu toate că se zice "la pomul lăudat să nu te duci cu sacul". Până la urmă, reușita ține de noroc, și probabil și de destin.
Nu cunosc persoane aflate in situatia ei, dar stiu ca atunci cand e vorba de o tumoară pe colon, bolnavului i se prelevează ţesut tumoral, direct pe masa de operație, nu inainte, care va fi trimis la laborator, pentru investigare. În alte cazuri, biopsia se face inainte, probabil depinde de localizarea tumorii.

De acord cu tine, sunt și cazuri in care se mai greșește diagnosticul (ce-i drept, cazurile acestea sunt rare, însă nu excluse), dar poate un alt medic privește diferit lucrurile sau găsește o alta metodă de a rezolva situatia.

@Xalion, incearca sa intrebi și pe siteul "Ce se intampla doctore", caută rubrica "Întrebări și răspunsuri".
Așa cum a spus @sofisis, du-te și solicită și părerea altor specialisti. Iar in final, D-zeu să te ajute, să iei decizia corectă.
Sănătate multă!

6 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Eu stiu ca la tumori intai se face biopsie si abia apoi se trateaza/opereaza. Nu se face direct hop top operatie. Parerea mea e sa mai ceri o parere. Esti cam mica sa iti scoata ovarele. Ar insemna ca nu o sa mai faci niciodata copii. Adica, e un risc maricel sa te arunci asa la prima parere medicala. Mai ales daca NU se stie daca e benigna sau maligna.

| Xalion explică (pentru sofisis):

Știu ce riscuri sunt și știu ce se va întâmpla dacă rămân fără ovare dar consider că viața mea e mai importantă decât nevoia de a procreea. Sunt atât de mulți copii in centre de plasament ce au nevoie de iubire, asta nu ar fi o problema. Mi se părea logic că se va face o biopsie, de asta nici nu am scris.

| sofisis a răspuns (pentru Xalion):

Ideea e ca niciodata nu am auzit pe cineva sa i se gaseasca o tumora azi si tot azi sa i se spune "trebuie sa te operezi urgent"...mi se pare putin neprofesional din partea medicului sa te sperie asa cand nu stie 100% care e situatia. Stiu cazuri in care la fel li s-a spus, in trecut, inca nu erau atatea metode medicale si ele au refuzat, dovedindu-se ca diagnosticul era gresit. Mai pe scurt: nu te grabi si mai cere o parere.

| Xalion explică (pentru floresdemayo):

Într-adevăr, mi-a spus că orice as face voi ajunge la operatie pentru simplul fapt că pare să fie instalată acolo de ceva vreme și nu am de ce sa aștept să mai crească daca pot salva acum ambele ovare. Marți îmi voi face analize de hormoni și tot felul după care vom discuta operația. Cum ai spus și tu, cel mai probabil biopsia va avea loc pe masa de operație. Mulțumesc de raspuns. L-am considerat cel mai bun răspuns, de accea am oferit funda

| floresdemayo a răspuns (pentru sofisis):

(...)niciodata nu am auzit pe cineva sa i se gaseasca o tumora azi si tot azi sa i se spune "trebuie sa te operezi urgent/

Să știi că sunt/exista si cazuri din acestea.
Dacă un medic generalist constata ca e vorba de o tumoare, in urma ecografiilor sau a examenului radiologic, o va sfătui, să se opereze urgent, tocmai pentru a nu i se extinde tumoarea.
Normal că bolnavul va solicita și părerea unui chirurg, care pe baza radiografiilor (și a tuturor analizelor/testelor) primite, va lua decizia finală. De obicei, nu e foarte diferită, de a celuilalt medic. Probabil că-i va face si el un set de analize, inainte.
Însă, trebuie să caute un chirurg bun, cu experiență și reușite. Cu toate că se zice "la pomul lăudat să nu te duci cu sacul". Până la urmă, reușita ține de noroc, și probabil și de destin.
Nu cunosc persoane aflate in situatia ei, dar stiu ca atunci cand e vorba de o tumoară pe colon, bolnavului i se prelevează ţesut tumoral, direct pe masa de operație, nu inainte, care va fi trimis la laborator, pentru investigare. În alte cazuri, biopsia se face inainte, probabil depinde de localizarea tumorii.

De acord cu tine, sunt și cazuri in care se mai greșește diagnosticul (ce-i drept, cazurile acestea sunt rare, însă nu excluse), dar poate un alt medic privește diferit lucrurile sau găsește o alta metodă de a rezolva situatia.

@Xalion, incearca sa intrebi și pe siteul "Ce se intampla doctore", caută rubrica "Întrebări și răspunsuri".
Așa cum a spus @sofisis, du-te și solicită și părerea altor specialisti. Iar in final, D-zeu să te ajute, să iei decizia corectă.
Sănătate multă!

| Donsavas a răspuns:

Da,este posibil sa fie cancer da nu e grav. Extirparea ovarelor o face orice femeie ce vrea sa scape de ovulatie, menstruatie sau care vrea sa devina barbat.
Vei face tratament hormonal periodic si va fi acelasi lucru in organismul tau, în caz de se întâmplă. Partea bună e că nu vei mai sangera la menstruatie pentru ca nu vei mai avea si nu mai poti sa te reproduce, deci fără sarcini nedorite. Dacă vrei copii, iti poti congela ovulele sau poti adopta.

| Raven a răspuns:

În caz de extirpare a ovarelor și/sau a uterului (să nu uităm că între ovare e uterul) se instalează menopauza forțată (indusă chirurgical). Sper că nu va fi cazul tău. Ai aici mai multe detalii
http://www.mymed.ro/menopauza-indus-chirurgical.html
însă opțiunile de tratament trebuie discutate cu medicul tău. Sănătate!