| dorin694 a întrebat:

Joi m-am simtit foarte rau, am varsat toata noaptea, vineri am fost diagnosticat cu Enterocolita. Vineri dimineata a fost ultima data cand am varsat si am avut scaun moale. Vineri am mers pe supa de zarzavat iar dupa, paine prijita cu branza de vaci. Ma simt bine, nu am greata si nici probleme cu stomacul, hidratat sunt cam 70%, intrebarea este, ce alimente mai pot sa mananc in momentul de fata? Vreau un raspuns de la un specialist sau cineva care a trecut prin asa ceva. Multumesc si ofer funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Continua cu alimente usoare si cat mai multe lichide. Poti manca in continuare supa de zarzavat, paine prajita, branza de vaci, orez fiert in supa de legume. Poti adauga azi o bucate nu foarte mare de piept de pui fiert in supa. Maine poti deja manca piept de pui fiert la doua mese si poti manca si radacinoasele din supa sau pilaf (morcov, pastarnac, patrunjel). Marti poti incepe sa mananci supa integrala cu legume si carne (fara cartof) si chiar o bucatica de piept de pui inabusita la cuptor cu putin ulei si apa. Apoi, incet-incet poti reveni la mancare normala.