| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc claudiu si am 32 de ani. problema mea e urmatoarea; dupa o perioada de munca in care am stat foarte multe ore in picioare si patrulare (la paza) ma confrunt cu o durere la spate. totul a inceput in aprilie dupa ce mi-am dat demisia, cu o durere insuportabila la spate, nu puteam sa merg, sa-mi misc gatul, nu puteam sa stau in picioare. nu am tratat-o si nu am fost la doctor, dar dupa o perioada scurta mi-a trecut, insa din durere s-a trasformat in amorteala pe picior si mana stanga. am fost la doctor, mi-a dat un tratament si mi-a trecut. acum vreo luna mi-a revenit amorteala la mana stanga si iar am fost la doctor si mi-a prescris niste vitamine. a trecut si asta, dar mai nou mi-am fortat mijlocul si simt o mica durere la coloana jos si mi-e frica sa nu recidiveze acea durere insuportabila de care va spuneam. intrebarea mea e, ce boala as putea avea si cam ce tratament sa iau? va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca e o hernie de disc si ca ar trebui sa te consulte un neurochirurg.

| fabiola a răspuns:

Trebuie sa vb cu un medic, sa faci o radiografie, poate fi o tasare a inelelor de pe coloana care calca pe un nerv.Sunt dureri ingrozitoare, dar doctorul iti poate prescrie niste sedinte de fizioterapie si un tratament corespunzator.Nu astepta sa se lase durerea pe picior caci pe urma vei recurge la interventie chirurgicala! Fugi la un medic cat mai repede! Sanatate!

| emy a răspuns:

Mai bine vorbeste din nou cu un medic! El este cel mai in masura sa-ti dea un sfat.Multa sanatate!

| EUSIATIT a răspuns:

Daca te doare in partea de jos nu e exclus sa fie hernie de disc. aceasta nu e de lasat asa trebuie sa ti faci in consult si eventual un RMN sa vada daca e nevoie de operatie. aceasta nu se trateaza,,, doar daca nu e mai veche,, cu diclofenac supozitoare sau indometacintot supozitoare sunt mai bine decit pastilele si alifie tot acceasi gama dar sunt gel si crema. daca nu ti trece... operatie scrie pe tine. daca nu esti lamurit de ceea ce ti a, m sp da mi mes pe privat ok sanatate