| Denii_Denisa_1984 a întrebat:

Va rog mult azi mi-am fracturat mana stanga nu stiu ce sa fac daca o misc am o durere insuportabila dar daca nu o misc e mai bine ce sa fac exista cazul de a purta ghips sau e doar o fractura minora dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu sta asa, mergi la medic la urgenta au camera de garda si simbata si duminica gasesti deschis, sa ti faci o radiografie sa vezi ce ai, si medicul sa i ti zica daca e de pus in ghips. Cum ai reusit sa o fracturezi? Ai cazut?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Denii_Denisa_1984):

Mersi pentru fundă, ce faci cum te simti?

| Denii_Denisa_1984 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Foarte bine si multumesc!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Denii_Denisa_1984):

Si eu i ti multumesc tie si mă bucur ca esti bine.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista fractura minora. Daca ai cu adevarat fractura, osul trebuie imobilizat in ghips la cat mai scurt timp de la fractura (preferabil in primele doua ore). Imobilizeaza mana intr-o pozitie confortabila, si du-te la urgenta pentru radiografie

| CuriousStuff a răspuns:

Daca e fractura se pune in ghips sau se imobilizeaza indiferent cat de "minora" e. Fuga la medic, chiar si la urgente.

| Mirela27 a răspuns:

Du-te la doctor, nu poti sa stai asa