| Elena19972017 a întrebat:

mama mea a fost diagnosticata cu cancer de col uterin, stadiul 3, i sa recomandat operatia de histerectomie la un doctor in Bucuresti,mi-e frica pentru ea,am nevoie sa stiu de la cei care cunosc,cum va fi dupa operatie, daca exista alta cale, am auzit opinii si pro si contra...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Și mama mea a avut cancer de col uterin în stadiul 3. I-au scos uterul în 2004 si operatia a fost ok, dar au fost complicații după operatie și a făcut ocluzie intestinală. Apoi a mai trăit 10 ani, putea și mai mult dacă mergea la medic.
Ideea e ca operație e singura cale. Histerectomia îi da șansa să fie normală după. Am mai ținut-o pe mama alături de mine încă 10 ani datorită ei, altfel se curăța mult mai repede. Sa o facă acum când încă se poate face ceva și va continua o viață lungă alături de tine. Și ai grija de mama ta după operație!

| Violleta2022 a răspuns:

Operatia este usoara, se scoate uterul cu tot cu col uterin si mama ta isi poate trai viata inainte, foarte multi ani, faca nici o problema.

Nu stiu ce pareri contra ai auzit, pentru ca solutia este cea mai buna din lume, la ora actuala!

| GoldenZenith a răspuns:

Calea chirurgicala este cea mai ok. Și mama mea a avut o formațiune precanceroasa in uter și, la fel, a făcut histerectomie totala(deși nu am înțeles de ce). A stat în spital undeva la o săptămână cu tot cu zilele preoperatorii. I s-a recomandat odihna și și-a revenit după vreo doua luni, aproximativ (in sensul că putea merge ok și putea să facă un minim de efort). Riscuri sunt ca la toate operațiile: infecții, sângerări masive etc. Mamei tale i se vor explica tot pașii și tot ce are ea de făcut. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o vecină care s-a operat de așa ceva și era într-un stadiu mai avansat. Adică la câteva zile au și operat-o. Au trecut vreo 15 ani de atunci și e bine, făcea nu știu ce murături ieri.
Mătușa mea era stadiul 2b și au operat-o la o lună jumătate-chiar 2(asta pentru că era 2b, iar până atunci a făcut citostatice sau ce erau) de când a aflat.
La fel, și ea este bine. Chiar foarte bine.
Ambele au trebuit să țină regim alimentar+să nu facă efort și au avut dureri mari imediat după operație, din câte țin minte, dar se fac calmante.
Să facă ce spune doctorul, să nu amâne.
Multă sănătate.