| vulpitaa18 a întrebat:

Mi se misca rau un dinte (partea dreapta sus)si ma doare. Intrebarea e, daca îl scot o sa imi mai creasca? Am 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Mergi la stomatolog urgent, dacă îl scoți tu posibil să rămână rădăcina care se va caria și apar infecții. Dintele nu îți va mai creste la loc. Ultimii dinți de lapte cad până la vârsta de 12 ani, tu deja ii ai trecut de aceasta etapa.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu scoti tu nimic, te duci la dentist.

| vulpitaa18 explică (pentru Cosmin86):

Normal ca nu il scoteam eu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vulpitaa18):

Si daca nu mai creste, se poate sa-ti puna pivot si dinte fals (daca radacina e intacta) sau implant daca radacina e distrusa. Iti spun din experienta, ca eu am si si happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca este de lapte, o sa creasca. Daca nu, si ti-a picat cel de lapte (care cred eu ca nu statea pana la varsta de 15 ani), nu o sa mai creasca. Dar cel mai bine este sa intrebi un stomatolog.

Pana la urma, daca te doare, o sa mergi la stomatolog oricum.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă se mișcă, oricum va "pica", fie că te duci să ți se facă extractie, fie va cădea singur, la un moment dat. Sunt si multe cazuri in care dintii se rup, dar rădăcina continuă să rămână fixată în maxilar. Dar tu ești încă micuță, poate că e dințișor de lapte și e normal să se miște...
Orice ar fi, totul se rezolvă.

| Frank51 a răspuns:

Un stomatolog iti va spune cu exactitate ce trebuie sa faci, daca trebuie scos sau nu, si daca da ce optiuni de tratament ai.

| Ely1234567 a răspuns:

Mergi la medic pana nu începe sa te doară. Dacă nu va mai creste îl va înlocui cu unul fals

| VasileEmilia a răspuns:

Depinde. Daca este,, de lapte'', adica nu ti-a mai cazut, o sa iti creasca. Dar daca este dintele definitive, nu mai creste. Singura variant este sa iti pui plombe.

| Ovidadaudinbuci223 a răspuns:

Aici nu vreau sa raspund cu nimic deoarece TPU a zis:Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament
Ami pae rau
cu drag ovidadaudinbuci223winking

| vulpitaa18 explică (pentru Ovidadaudinbuci223):

Logic ca o sa ma duc la stomatolog ca problemele medicale nu trec de la sine. Voiam pareri