| anonim_4396 a întrebat:

Nu pot casca, imi vine sa casc si ma chinui efectiv sa reusesc, si e foarte bine cand o fac! Nu pot respira corect, nu imi intra tot aerul in plamani parca, si simt cateodata o apasare in piept sau in gat, de cele mai multe ori
Simt un nod in gat mai tot timpul, s-ar putea sa fie si glanda tiroida
Daca beau acidulat, nu pot scoate gazele afara...ma chinui sa o fac cateodata

Cateodata, inima incepe si bate necontrolat, am facut un EKG si o cardiografie si totul e ok la inima.
Ce-mi recomandati? Va rog, ca nu mai pot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu iti recomand un psiholog. Arata ca niste crize de anxietate.

| jadir a răspuns:

Buna tuturor, acum 2 ani de zile am inceput sa respir greu fara sa-mi dau seama sau sa bag prea mult in seama, cu timpul s-a agravat, respiram doar cand reuseam sa casc pana la capat sau daca aveam o sursa de lumina la care sa ma uit,bec etc. Desi am facut multe analize nu am inca raspunsul, de fapt, am prea multe raspunsuri,fiecare medic cu cate un diagnostic: rinita alergica,astm desi spirometria de fiecare data este ok,cadere de calciu, la fiecare analiza calciu iese bine,anemie,spasmofilie,dereglare neuro vegetativa, atacuri de panica, anxietate, sistemul imunitar scazut etc.
Asa cum am spus fiecare medic cu cate un diacnostic, mergi la medic sa te lamureasca si pleci mai nelamurit.Problema e deja stiu multi ca mine cu probleme asemanatoare, dar nici ei la randul lor nu au un raspuns si starile la fiecare dintre noi in timp devin mai suparatoare si mai greu de ameliorat, iar medicii pun diagnostice dupa ureche.Desi ma regasesc in descrierea ta, de 2 ani caut raspunsul si nu sunt singurul, as vrea sa-ti pot da un raspuns... crying medicii din Romania.

| Catalion a răspuns:

Da? Mie imi vine sa casc chiar si cand citesc intrebarea tabig grin Nu am mai auzit de o problema ca a ta. Nici nu stiam ca exista asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta pe aici si ai sa gasesti probleme similare, TheBestPlayer...cauta "Nu pot sa casc"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, si prietenul meu are aceeasi problema ca a ta, numai ca lui i se intampla in fiecare zi si are aceste probleme de 1 an de zile, parca deodata i s-au declansat a fost la multi medici si nimeni nu a stiut sa ii spuna ceva concret. Ai gasit vreun raspuns care te-a putut ajuta? daca da te rog sa imi impartasesti si mie. Multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am 12 ani si nu pot sa casc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi-se intampla aproape zilnic, chiar cateva ore bune pe zi. Am fost la neurolog, cardiolog si in final la psihiatru, care in final mi-a spus ca se numesc atacuri de panica, te inteleg sunt groaznice si cine nu trece prin asa ceva ar fi mai bine sa se abtina decat sa o faca pe desteptii... Urmez un tratament prescris de psihiatru, e nevoie si de consiliere psihologica, si n-am sa -ti spun ca sta doar in puterea ta sa treci peste astea(cu toate ca asa e), pentru ca stiu cat de greu iti este...mergi la unul din cei doi "psi"!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neaparat la un psihiatru... si eu am avut aceeasi problema. intinde-te in pat.si incearca din nou. nu te mai gandi la prostia asta pentru ca ia te afecteaza si iti da starile astea de panica...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am exact aceleasi probleme si nu-mi gaseste nici un doctor nimic, este pe baza psihica, tratament cu xanax, extraveral sau altceva de genul. Mergi la un psihiatru(nu psiholog)! sau mai poate fi si de la paraziti... poti merge si la un bacteriolog. dar sigur e de la etajhee hee! fi fara grija ca totul va fi bine. si eu am fost foarte stresat din cauza asta dar incet incet trece! incearca sa nu te mai gandesti! Ai grija de tine si sa te faci bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai probabil ai ceva numit disfunctia corzilor vocale, am si eu aceleasi simptome+cateodat wheezing care se aude in gat cand inspir, am simptomele astea de 6 luni aproape continu de dim pana seara, noaptea nu am nimic.La inceput erau episoade trecatoare in general la 30min dupa sala care durau maxim o ora. Bineinteles ca am facut EKG, 2 radiografi la plamani, spirometrie etc. toate normale. Si bineinteles ca mi s-a pus diagnosticul de anxietate. Dar eu n-am auzit pe nimeni cu anxietate 6 luni incontinu dar medicii cand nu stiu ce ai o arunca pasta cu anxietatea.

Vocal Cord Dysfunction
To understand vocal cord dysfunction (VCD) [or paradoxical vocal fold motion (PVFM)], it is helpful to understand how the vocal cords function. The vocal cords are located at the top of the windpipe (trachea) and vibrate from exhaled air to produce noise and voice. Breathing causes the vocal cords to open, allowing air to flow through the windpipe (trachea) and into the lungs. With VCD, the vocal cords close together, or constrict, during inhalation or exhalation. This leaves only a small opening for air to flow through the windpipe and causes asthma-like symptoms.
Gandeste-te acum. Stai cateodata 5-10 sec cu gura cascata sa casti si deodata parca se deblocheaza ceva? Nu cumva ti se deschid corzile vocale si iti da voie la aier sa intre? Mie asa mi se pare logic.

Cauze
Possible triggers of vocal cord dysfunction (VCD) [or paradoxical vocal fold motion (PVFM)] are often similar to asthma triggers. However, it is important to know that not all people who experience VCD have asthma.

The following are some common triggers for VCD:

* Upper respiratory infections
* Exposure to airborne irritants (e. g., pollution, chemicals, allergens)
* Post-nasal drip
* Gastroesophageal reflux (GER) or Gastroesophageal reflux disease (GERD)
* Laryngopharyngeal reflux (i. e., "silent reflux")
* Strong odors or fumes
* Cigarette/fire smoke
* Exercise/exertion
* Singing
* Laughing
* Environmental change (e. g., cold air, change in temperature or moisture)
* Heightened emotions
* Stress/anxiety/tension

Simptome
The primary reason vocal cord dysfunction (VCD) is confused with asthma is because the two respiratory diseases share similar symptoms.

Patients with VCD may experience the following symptoms:

* Shortness of breath
* Chest and/or throat tightness
* Chronic cough
* Frequent throat clearing
* Intermittent hoarseness
* Wheezing/stridor
* Difficulty with inhalation and/or exhalation (cel mai adesea la inhalere apar probleme)
* Feeling they are "breathing through a straw"

Diagnostic
Based on the symptoms of vocal cord dysfunction (VCD), many people may be misdiagnosed with asthma and treated with asthma medications. Since VCD is not asthma, little or no improvement is seen in symptoms. If VCD is still not diagnosed, oral steroids (used in other chronic lung diseases like severe asthma) may be prescribed. Significant side effects can develop with long-term use of these medicines. Oral steroids are only recommended if it is shown that the benefits of their use outweigh the costs. Additionally, a misdiagnosis can also lead to frequent emergency room visits and hospitalizations - even intubation.

While it should be clear why a correct diagnosis of VCD is important, it is also critical to keep in mind that some people have both VCD and asthma, which complicates both the diagnosis and the treatment.

Breathing tests like spirometry can be useful in diagnosing VCD, but only if they are done when symptoms are occurring. In the absence of any other complicating condition like asthma, breathing tests for VCD will be normal. However, if spirometry is conducted when symptoms are present, and if the doctor obtains what is called a "flow volume loop," VCD will cause a flattening of the inspiratory (and/or expiratory) part of the loop.

And while spirometry is important and useful, a procedure called a laryngoscopy is the most important test in making the diagnosis of VCD. Using a flexible, fiber optic tube and tiny camera inserted into the back of the throat, a specialist can see how the vocal cords open and close. Like spirometry, this test should only be performed when symptoms are present because the vocal cords function normally in the absence of symptoms. Since people with VCD cannot trigger symptoms voluntarily, different tests to trigger symptoms may be required.

Tratament
Once diagnosed with vocal cord dysfunction (VCD) [or paradoxical vocal fold motion (PVFM)], medical and behavioral management of the condition can begin. Medication alone will not help alleviate VCD, so active participation with behavioral techniques described below will help control VCD.

Medical

Changes in medications or initiation of medications, under your physicians oder, may control:

* Gastroesophageal reflux (GER) or gastroesophageal reflux disease (GERD)
* Laryngopharyngeal Reflux (LPR)
* Allergies
* Postnasal Drip
* Asthma

Behavioral

Speech therapy is the cornerstone of the treatment of VCD.

Individualized exercises and techniques are taught to help one:

* Increase awareness of breathing and remediation of maladaptive breathing patterns
* Increase awareness of body posture and encourage relaxation of throat muscles
* Learn and feel comfortable with a variety of VCD release breathing techniques
* Control VCD while exercising
* Utilize chronic cough suppression techniques
* Utilize throat clearing elimination techniques
* Maximize vocal hygiene

Techniques and exercises can be extremely helpful in eliminating abnormal vocal cord movement and increasing control of vocal cords thus improving airflow into lungs.

The goals of therapy are to teach you techniques to prevent and eliminate VCD, chronic coughing and frequent throat clearing.

Counseling

Another important part of treatment is supportive counseling. Counseling can help adjust to a new diagnosis and a new treatment program. Counseling can also help identify and deal positively with stress that may be an underlying factor in VCD. Most people with VCD find counseling to be very beneficial.

Sper ca vam fost de folos, nu am gasit pe siteuri din ro afectiunea asta asa ca cine nu stie en google translate laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca niste Calmogen Plant de trei ori pe zi...nu ai nevoie de reteta, se poate lua de la orice farmacie. ar trebui sa te ajute! Dar ai nevoie si de gandire pozitiva. stiu ca e greu dar pe cat posibil...

| danutzzz1992 a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci imediat la doctor! Cred ca ai vazut ce scrie jos cu rosu "atentie." nu sunt in domeniu dar mi se pare anormal sa nu poti casca iar ekgul nu prea te ajuta nu cred ca problema e de la inima e posibil sa fii speriat in acel moment inimata pompeaza mai mult sange unde este nevoie si trebuie sa o faca urgent deci e foarte posibil ritmul cardiac sa sara un pic din grafic! Du-te la doctor!

| D'Orian Stone a răspuns:

Am şi eu uneori, aproape zilnic, aceeaşi problemă, dar, cel puţin în cazul meu sunt cu totul alte circumstanţe: am prostul obicei să mă culc târziu, foarte târziu. Căscatul este 95% din cazuri asociat cu somnul fie că se întâmplă înainte de perioada de somn, fie că după. Pentru a putea trata ceva, trebuie mai întâi să înţelegem mecanismul. Cu toate că majoritatea medicilor din orice domeniu, habar nu au ce este căscatul, recent, nişte cercetători au descopeit exact stimului ce declanşează căscatul. Seara, când suntem obosiţi, creierul intră încet-încet în starea de somn, şi ca să ne semnalizeze să mergem la culcare, declanşează căscatul. Căscatul de dimnineaţa are cu totul alt rol: creierul putând funcţiona cu o cantitate mult mai mică de oxigen în timpul somnului, de îndată ce ne trezim, creierul solicită din ce în ce mai mult oxigen într-un timp foarte scurt, din cauza faptului că, odată ce ne trezim, intrăm în contact cu mediul din jur, se activează pe rând prococesele cognitive şi de comunicarre şi simţurile se intensifică, toate aceste procese sunt specifice stării de veghe, dar creierul este încă semi-trezit, deci, pentru a putea face faţă acestei avalanşe de impulsuri nervoase, creierul declanşează căscatul pentru a 'face rost' de acel surplus de oxigen care să-l facă să funcţioneze la parametrii specifici stării de veghe.

Ca urmare, atunci gând nu poţi să caşti întreg, nu e capăt de lume, nu este sub nicio formă atac de panică, nu trebuie să te duci la niciun medic (pentru că medicii din România sunt extrem de superficiali în cazuri de genul) şi nu trebuie să iei niciun feel de medicamente, CI TREBUIE doar să îţi păstrezi calmul deoarece, din proprie experienţă îţi spun că vei căsca atunci când te aştepţi mai puţin, nu trebuie să-l forţezi.

Concluzie: Căscatul incomplet este rezultatul mai multor polsibile cauze: somnul târziu şi/sau inoportun (cu cât te culci mai târziu, cu atât te trezeşti mai târziu), stresul, dar şi lipsa de oxigen din camera în care dormi poate produce un căscat incomplet şi nehotărât.

Încearcă să îndepărtezi stimulii unui astfel de căscat şi vei vedea cum îţi revii.

| Boerescu a răspuns:

A trecut multa vreme de atunci, dar am aceeasi problema si nu stiu ce sa fac sad

| petriinna a răspuns (pentru Boerescu):

Buna! Mai ai problema?

| Boerescu a răspuns (pentru petriinna):

Buna, chiar asa rau ca si atunci nu am patit. Am ramas cu gandul ca sunt atacuri de panica…