| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU. Sunt in a 4-a saptamana de pneumonie si cam de 3 iau antibiotice. Am fost la medicul de familie, un medic pediatru si la un medic specialist. Ultimii doi m-au diagnosticat cu pneumonia. Eu sunt internat la domiciuliu sa zicem, am branula si iau injectii acasa de Vineri seara. Am inceput sa ma simt un pic mai bine, dar tusea continua chiar daca nu mai este asa deasa. Cand se va opri aceasta tusa? Pe langa gentamicina injectabila mai iau si Roclarin si Eurespal si ceva pentru protectia stomacului, cum mi-a fost recomandat de medicul specialist. Am avut cam 10-12 zile de Zinnat, dar nu ma ajutase deloc. Cred ca sunt imun la antibioticele astea orale daca am inceput sa ma simt mai bine doar dupa injectii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| marin81 a răspuns:

Continua tratamentul pana la capat, cu gentamicina, tusea o sa iti treaca si ea curand, nu esti imun la antibiotice orale, doar ca probabil zinatul a fost prea slab pentru boala ta. Antibioticile injectabile isi fac mai repede efectul, atata tot

| Dorueraluat a răspuns (pentru marin81):

Mersi de raspuns! Sper sa ma fac bine, e oribila pneumonia

| marin81 a răspuns (pentru Dorueraluat):

Insanatosire grabnica