| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Caderea parului la barbati de pe podoaba capilara se datoreaza geneticului mostenit s-au de la sitemul nervos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna dimineata, dragul meu! happy Ambele cauze pot sa determine caderea parului la barbati. Sper ca te-am ajutat! e pup cu drag si iti doresc, din suflet, sa ai un weekend minunat! kiss

| Violleta2022 a răspuns:

La barbati, caderea parului poate survenii ca mostenirea genetica pe linia paternala sau hormonala.
Daca tatal tau are chelie, probabil ca-l vei mostenii si tot pe la aceeasi varsta cand i-a cazut lui parul, iti va cadea si tie.
dar pana atunci, mergi si fa teste hormonale, pentru ca, in adolescenta, cel mai probabil, parul cade din motive hormonale. ce

| MihaiNicu23 a răspuns:

Si de la genetic si de la sitemul nervos, pot fi si probleme hormonale.

Răspuns utilizator avertizat
| FineBroAndy a răspuns:

Ambele, dar în principal de la genele moștenite de la mamă.