| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat dureaza sa iasa o masea de minte?

Si daca e normal sa doara ingrozitor?

Se pot lua calmante ceva pentru durerea asta pacatoasa si de care?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Maselele de minte sunt foarte ciudate. Pot sa dea durere foarte intensa sau pot sa apara fara nici o durere sau doar cu o senzatie iritanta.
Poti sa iei calmante pentru durerile astea, dar trebuie sa ai grija. In cazul in care nu ai istoric de boli digestive (ulcer, gastrita) poti sa incerci sa iei: ibuprofen 200mg (maxim 3/zi. Substanta asta o gasesti, in aceiasi cantitate, in medicamentele: ibuprofen (cel mai ieftin), nurofen, ibuprofen, advil, modafen, etc. Daca esti alergica la vre-unul din medicamentele astea nu lua niciunul.) sau ketonal (la asta trebuie sa fi atenta sa nu iei daca ai tensiunea mare, ca are ca efect advers cresterea tensiunii. Este mai puternic ca ibuprofenul, asa ca ia-l doar daca nu iti trece cu ibuprofen)

5 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Da doare, insa poti lua calmante...happy

| macarale a răspuns:

Pe mine nu m-au durut absolut deloc straight face norocul meu big grin

| cLaudYu a răspuns:

Si pe mine m-au durut, dar inca nu mi-au iesit din gingii. Durerea am putut-o suportahee heenu am luat nici un medicament...

| w1zz a răspuns:

Du-te la dentist sa tio scoata si dupa dai o palma daca te doare da nu tie lui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt medic, deci nu stiu cat dureaza sa apara; stiu ca durerea, este efectul pacatului si va disparea cand va disparea ........cauza!