Întrebare recomandată | Skyleer a întrebat:

Cam de o saptamana, mi-au aparut niste bubite. Sunt in forma de cerc, marginile rosii, iar pielea din interior parca este arsa... si sta sa se decojeasca. Imi puteti spune va rog ce este, sau daca ati auzit despre asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Nu am auzit despre asa ceva, fa-i o vizita medicului de familie pentru a-ti confirma un diagnostic.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Da, ar putea fi rujeola cum a zis utilizatorul de mai sus, dar poate fi si o boala a pielii. De exemplu psoriazis, sau altele. Du-te la medic!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Eu cred că ai varicelă ( vărsat de vânt )...

Bubiţele de care spui aveau puţin lichid în interior, într-o anumită perioadă, iar când se usucă apare acea "cojiţă" deasupra.

Ele arătau ca cele din imaginea următoare :
http://www.desprecopii.com/Images/Upload/varicelabubite.jpg

Ar fi trebuit să mergi la medic şi să stai acasă ( NU se merge la şcoală deoarece varicela este contagioasă )!

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Du-te la un dermatolog sa te consulte nu cred ca iti ia multi bani i jur de 10-30lei max

| Ghosts a răspuns:

Gripa porcina laughing)

| Denysz_Denys_1995 a răspuns:

Cred ca e neg

| CooKieGyuly a răspuns:

Uite iti dau un sfat! Nu mai intreba pe TPU! Du-te direct la MEDIC! big grin

| deniblondina12 a răspuns:

Pai....cred ca ai rujeola....si ar trebui sa stai in casa
dar mai intai du-te la un doctor cat mai repede