| anonim_4396 a întrebat:

Care e cea mai rapida cale de a-ti reduce tensiunea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Laur
| Laur a răspuns:

Daca simti ca ai un puseu hipertensiv e posibil sa ajungi la spital pentru tratament prea tarziu. Incearca sa-ti iei pulsul la artera carotida in lateralul gatului, dupa ce il simti gaseste aproximativ mijlocul segmentului de la gat si maseaza usor acolo, doar pe o parte, indiferent de care. Este o zona reflexogena care contine baroreceptori si te va ajuta sa scazi tensiunea. Niciodata sa nu compresezi ambele carotide pentru ca risti o sincopa.

Acelasi lucru se poate si cu globii oculari, dar acolo exista riscul unei dezlipiri de retina daca apesi prea tare, deci ar fi bine sa te limitezi la carotida.

Nu te baza pe asta ca metoda cronica, data ai hipertensiune arteriala trebuie sa urmezi tratament, ce am descris mai sus e doar pentru situatiile de urgenta.

| domidoc a răspuns:

Prima conditie:redu drastic cantitatea de sare din alimentatie[implicit mezeluri, branzeturi sarate]. Apoi consulta-ti medicul de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mancand usturoi.
Usturoi-ul scade tensiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cea mai rapidă metodă de scădere a tensiunii se face numai intra-spitalicesc (linie venoasă), nu ambulatoriu (există riscul prăbuşirii tensiunii arteriale şi implicit survine moartea).
Cea mai periculoasă tensiune este cea oscilatorie: când creşte, când scade - accident vascular cerebral.
Numai după un control amănunţit se poate institui un tratament pentru a ţine în frâu tensiunea, efort fizic moderat, evitarea stresului, consumul de fructe şi legume proaspete, diuretice, etc.
Sănătate.
Pa, pa.