| KaanNoah a întrebat:

Care e cea mai rapida metoda de eliminare a punctele negre si a cosurilor de pe fata? Vreau sfaturi, va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Punctele negre ori albe se afla in porii fetei, ele se formeaza datorita depunerilor de sebuum. Fiecare corp elimina o cantitate diferita de sebuum, iar la unii se elimina exagerat de mult. Cosurile apar datorita bacteriilor de la nivelul fetei, care intra in pori si ca reactie adversa corpul formeaza o bula in care incearca sa neutralizeze bacteria. Daca vorbim doar de cateva cosuri, corpul poate face fata cu brio neutralizarii lor, trebuie doar lasate in pace(5-7 zile), dar cand sistemul imunitar este deficitar, se ajunge la un prag in care corpul nu mai poate face fata neutralizarii, si boala poarta numele de acnee, sau acnee cronica.

Daca vrei sa scapi de puncte negre/albe, atunci faci referire la scaparea de genetica ta, si asta este absolut imposibil. O ameliorare eficienta este o igiena corespunzatoare, dar nu foarte exigenta pentru ca corpul se va adapta oricarei schimbari(va produce si mai mult sebuum). Spalare pe fata dimineata si seara, si aplicarea unei creme hidratante o data la 2-3 zile este tratamentul cel mai eficient din punctul meu de vedere.

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Prin chirurgie. Altfel, ele reapar, căci sunt ca o plantă, cu rădăcină.

| Delcatty a răspuns:

Mergi la cosmetica, au instrumente speciale pentru asta.

| necunoscutulanonim973 a răspuns:

Eu spun ca o alegere foarte buna sunt cremele de la garnier au si de puncte negre si de cosuri

| KaanNoah explică (pentru necunoscutulanonim973):

Ai incercat?

| necunoscutulanonim973 a răspuns (pentru KaanNoah):

Eubda cu crema de puncte negre si spun ca merge mai bine cea pile of

| Panada56 a răspuns:

Pentru coşurile de pe faţă poţi încerca crema de gălbenele! Şi eu o folosesc şi e ideală!