| traficanta a întrebat:

Care e tensiunea normala la 14-15 ani?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pana mai demult se considera ca tensiunea este normal sa creasca odata cu varsta, insa in prezent majoritatea specialistilor spun ca tensiunea este mai sanatos sa ramana la o valoare constanta pe toata durata vietii. Tensiunea normala este in jurul 12 cu 7 sau 12 cu 8.

| AD_Andrei_1994 a răspuns (pentru Zenithf):

Eu de cateva zile am inceput sa mi-o iau si am 13 sau 14, si imi zice hipertensiune, de ce? Va rog un raspuns

| DEBrown a răspuns:

12 cu 6

| Puffy26 a răspuns:

Bunăă...
Minimă-80
Maximă-120

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

36. 4

| Patricia_6756 a răspuns:

La ce tensiune? arteriala?
Daca la mina pentru tine este necesar 110/70