| Tudorescues a întrebat:

Care este poziția corectă de somn? Am încercat sa dorm drept pe spate și ma dor toate oasele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai proastă poziție, coloana și gâtul sunt într-un stres continuu care în timp afectează. Cea mai bună poziție e pe spate, eventual cu o pernă sub genunchi și mai bine fără pernă sub cap, dar să fie alternată cu dormitul pe o parte, când dreapta, când stânga (la dormitul pe părți trebuie pernă sub cap și eventual una între genunchi, depinde cum simți nevoia)

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Cea mai relaxanta pozitie
care e pe burta, foarte naspa pentru fete care au sani mari, dar e real... cel putin din experienta mea personala

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, pe burta e cea mai proasta pozitie, dar si cea mai relaxanta, din experienta mea personala cel putinwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Daa, îmi aduc aminte când și eu numa pe burtă dormeam, era singura mea poziție de confort, așa mă obișnuisem de miclaughing Dar de câțiva ani de când dorm mai mult pe părți și pe spate, dacă mă culc pe burtă simt așa o stare ciudată la spate, de încordare, care dispare totuși dacă fac puțină înviorare

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Cea mai proastă poziție, coloana și gâtul sunt într-un stres continuu care în timp afectează. Cea mai bună poziție e pe spate, eventual cu o pernă sub genunchi și mai bine fără pernă sub cap, dar să fie alternată cu dormitul pe o parte, când dreapta, când stânga (la dormitul pe părți trebuie pernă sub cap și eventual una între genunchi, depinde cum simți nevoia)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu dorm pe partea dreapta. depinde foarte mult si de starea emotionala. uneori simti nevoia sa te faci covrig, alteori dormi pe burta. eu cred ca asta este explicatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dormi pe o parte și mai încearcă din când în când pe spate, cu timpul o să te obișnuiești. Și așa ele trebuie alternate, adică nu trebuie dormit în aceeași poziție mereu pentru că nu e bine. Când pe spate, când pe o parte, când pe alta. Corpul o să-ți ceară ce are nevoie și vei simți singur în ce poziție să te pui să dormi