| AnastasyaPopp a întrebat:

Care fruct este cel mai slab caloric? Ma refer la din alea care se gasesc cam pe oriunde,nu porcarii excotice rare. Ce supa imi recomandati? Care e cea mai slab calorica? Cu taietei,cu cartofi,cu pastai,cu fasole,cu galuste? Fulgi de porumb cu lapte, orez cu lapte sau gris cu lapte? Orezul,pastele, cartofii, faina pentru paine neagra ingrasa? Clatitele? Ce alimente nu sunt recomandate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Syndre a răspuns:

Căpșunile au 32 calorii pe 100g, grapefruit-ul la fel, lămâia 29, mărul în funcție de culoare are în jur de 50, murele în jur de 40, pepenele galben 34, pepenele normal vreo 30 și cam astea sunt toate fructele sub 50 de calorii. Ai grijă la fructele exotice, gen papaya, chiar dacă nu sunt bogate în calorii au mult zahăr.
Supele de legume, gen supa de dovlecel. Fără cartofi, tăiței sau găluște, mergi mai degrabă pe legume.
Fulgi de porumb(fără adaos de zahăr sau malț) în iaurt degresat, dar ai grijă că au destule calorii, nu mânca mai mult de 100g. Mai degrabă mânâncă altceva petru mic dejun, evită carbohidrații.
Da, sunt surse de carbohidrații și majoritatea sunt destul de bogate în calorii(în special clătitele). Dacă vrei să slăbești renunță la carbohidrații pe cât posibil. Iar pâinea neagră are la fel de multe calorii ca și pâinea albă.
Încearcă să mânânci foarte multe legume, în special crude, lactate până în 5-7% grăsime, carne slabă(pui, vită, curcan) și pește. Fără prăjeli, fără zahăr, fără junk food, fără mâncăruri dulci și evită să pui prea multă sare. Pe lângă astea mai poți consuma maxim 200g fructe/zi(evită bananele, strugurii și fructele foarte dulci) și 5-7 ouă pe săptămână. Bea 2l de apă pe zi și încearcă să ai 3 mese pe zi -micul dejun trebuie să fie cea mai copioasă- și 2 gustări între ele. Mult succes!