| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cauzele intarzierii dezvoltarii hormonale la baieti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yppy a răspuns:

Sau se mosteneste, sau din cauza alimentatiei proaste. Asa am patit si eu, m-am documentat si cam asta spun toate siteurile. Bafta!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Adica vrei sa intrebi care sunt cauzele hormonale ale intarzierii cresterii si dezvoltarii la baieti! --- este cu totul altceva decat "ghiveciul " din intrebarea ta! Dar atentie,cresterea intarziata sau dezvoltarea intarziata nu e una si acelasi lucru. O dezvoltare intarziata apare la un copil care se dezvolta mai incet decat restul copiilor de varsta sa, din diferite motive: alimentatie, probleme sociale, abuz sau neglijenta, pe cand o crestere intarziata nu are aceleasi motive si simptome. Unul din motivele cresterii intarziate poate o disfunctie a glandei hipofize(adenohipofiza). Sau, un simptom al pubertatii intarziate la baieti este hipogonadismul.
De cauzele de natura hormonala se ocupa medicii endocrinologi si, tot ei, prescriu tratamentul.
Numai bine!

| SonnyMarian a răspuns:

Dau funda apropo