| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt efectele ceaiului alb?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| leluc a răspuns:

S-a demonstrat stiintific ca atat ceaiul negru, cat si cel alb sau cel verde mentin inima sanatoasa.
Ceaiul alb contine o concentratie mare de catehini. Intr-un studiu american efectuat pe soareci, acesti compusi au inhibat dezvoltarea tumorilor de san, colon, ficat si prostata. Urmeaza cercetari suplimentare, care isi propun sa demonstreze eficienta anticancerigena a acestui tip de ceai.
Contine mai multi antioxidanti decat vitamina E, combatand astfel efectul radicalilor liberi asupra organismului.
Un studiu al Universitatii Pace din New York a relevat ca extractul de ceai alb (WTE-White Tea Extract) poate distruge in doar zece minute 80% din anumiti virusi bacterieni. Adaugat la pasta de dinti, creste efectul antimicrobian al acesteia.

Există patru tipuri de ceai alb

- Ming Mei ( sprânceana zeului longevităţii)
Este produs din frunzele cele mai tinere. Infuzia de Ming Mei prezintă o culoare pală şi un gust uşor fructat.

- Bai Mu Dan (bujorul alb)
Provine din provincia Fujian din China. Se culege întotdeauna primăvara. Infuzia de Bai Mu Dan prezintă o culoare pală şi un gust dulce.

- Yin Zen (ace de argint)
Este un ceai foarte apreciat, recoltarea lui durează doar câteva zile. Infuzia de Yin Zen prezintă o culoare pală şi un gust răcoritor. Este considerat ceaiul alb perfect.

- Silvery Pekoe
Este un ceai alb cules doar primăvara. Este foarte apreciat şi foarte rar, cu un gust delicat şi un retrogust persistent.