| cosmin23a a întrebat:

Care sunt ganglionii limfatici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pe traseul vaselor limfatice si mai ales la locul unor confluente ale acestora se gasesc ganglioni limfatici( prin care trebuie sa treaca limfa in mod obligatoriu)---in functie de localizare, se impart in :ganglionii gatului, axilari(subrat), abdominali si inghinali. Vezi aici localizarea lor : http://www.anatomiacorpuluiuman.com/......-imunitar/

Răspuns utilizator avertizat
| NonEinstein a răspuns:

Ganglionii limfatici pot sa apara in tot corpul, dar in special in spatele urechii si in zona gatului.

| cosmin23a explică (pentru NonEinstein):

Se pot umfla de la oboseala?

| NonEinstein a răspuns (pentru cosmin23a):

Daca sistemul tau imunitar este slabit atunci da, si de la cea mai mica oboseala se pot umfla.Pe baza produselor naturale iti intaresti sistemul imunitar, siropul de catina in special.

| Ptcc a răspuns:

Ganglionii limfatici sunt niste formatiuni nodulare, componente ale sistemului limfatic si care dreneaza limfa dintr-o anumita regiune a corpului. In mod normal ganglionii limfatici nu sunt vizibili si nu se simt la palpare, cu exceptia persoanelor foarte slabe.
Gasesti localizarea lor intr-o imagine aici: http://www.terapiamedicala.ro/......lizare.jpg

Incearca si tu o mica afacere online http://www.wix.com/ptc_p6/2