| anonim_4396 a întrebat:

Hei!
Sunt baiat, am 20 de ani si 165cm inaltime si 53kg. Problema mea este ca ma dezvolt foarte greu(acum 2 ani aveam 163cm inaltime si tot 53kg). Inca nu mi-a crescut nici barba(am putin puf), nici parul pe piept, la pubertate am intrat la varsta de 13-14ani.

Credeti ca o sa mai cresc in inaltime avand in vedere ca procesul meu de crestere nu s-a terminat inca?(tata are 170cm si el a crescut pana la 22 de ani, de atunci a inceput si el sa aiba barba, par pe piept, etc.)

Toata lumea care ma vede pentru prima data imi spune ca arat ca si un baiat de 14-15ani.

Daca ati trecut prin asa ceva sau ati avut prieteni care au trecut prin asa ceva va rog sa imi spuneti daca voi/ei ati mai crescut in inaltime/v-ati mai dezvoltat!

P.S:Am fost la un medic endocrinolog si nu am nici o disfunctie hormonala!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca si tatal tau s-a dezvoltat tot asa mai tarziu probabil ca il mostenesti. Dar daca de la 18 la 20 de ani ai crescut doar 2 cm in inaltime sa nu te astepti ca mai cresti mai mult de 1-2 cm. Cu timpul probabil o sa-ti creasca si ceva barba si posibil si par pe piept. Daca ai fost la endocrinolog si nu ai nicio problema atunci asta e genetica ta. Daca e ce banuiesc eu probabil nu vei cheli si nu vei avea probleme cu prostata decat la o varsta inaintata.