| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele clare de leucemie? eu am urmatoarele simptome,cateodata dureri de plamani sau pipt, junghiuri mici in spate, tuse de vreo 3 luni,nu fac febra, parca am slabit in greutate dar joc fotbal in fiecare seara, mie foarte frica de o luna cam stau cu gandu asta, si dimineata parca tremur dati-mi o idee sa ma calmez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista simptome clare de leucemie, ca sa te poti gandi la un astfel de diagnostic trebuie sa ai un frotiu de sange periferic cu blasti, altfel este o prostie. Semnele cele mai frecvente sunt: oboseala marcata, cu intoleranta extrema la efort (pacientii obosesc vorbind, mancand, pieptanandu-se, NU pot face nici un efort mai mare), vanatai multe si aparute spontan, foarte mari si dureroase care trec foarte greu, paliditate accentuata, pierdere ponderala importanta (4-5 kilograme pe saptamana minim). Nici unul din simptomele tale nu amintesc macar vag de leucemie, cred mai degraba ca ai un grad avansat de ipohondrie pe care daca nu o tratezi repede la un psiholog te va duce la o psihoza severa.

| EmaS a răspuns:

Ce zici sa faci niste analize de sange?

| DimLight a răspuns:

Ai uitat sa lasi linkul laughing

| Genessis a răspuns:

Transpiratii nocturne;

febra;

infectii frecvente si neobisnuite;

cefalee;

astenie;

stare de oboseala accentuata;

vanatai inexplicabile pe corp;

sangerari gingivale sau rectale;

inapetenta si ulterior, scaderea in greutate;

marirea splinei (umflarea abdomenului, dureri in stanga abdomenului etc.);

dureri osoase sau ale articulatiilor care pot determina copilul sa schiopateze;

glande limfatice umflate;

probleme de echilibru si orientare;

probleme de vedere.
Daca nu ti s-a facut rau, nu cred ca ai leucemie.Totusi, mai bine ar fi sa consulti un medic sa fii sigur.

| elenuyzy a răspuns:

Cred ca te sperii aiurea. ti-a intrat tie in cap gandu asta si nu poti scapa de el. esti ipohondric. toate bolile pe care le vezi la televizor, ti se pare ca le ai si tu. nu te mai gandi, frate la asta. cum sa nu slabesti daca joci fotbal in fiecare seara si faci atata sport? iar junchiurile alea pot fi dureri intercostale pentru ca esti in crestere. tusea poate sa fie ceva ramas dupa o raceala mai puternica, iar tremuratul e de la frica. iesi cu prietenii, ocupati timpul liber, incearca sa nu stai prea mult timp singur pentru a evita aceste ganduri. si incearca sa te convingi ca nu ai nimic, totul e doar o inchipuire de-a ta. trebuie sa gandesti pozitiv, daca nu reusesti poate ar trebui sa vezi un psiholog. nu te mai gandi la chestii din astea, viata e frumoasa, bucura-te de ea! nu ai leucemie! si cea mai sigura cale sa te convingi si sa scapi de toate grijile, este sa mergi la medic, pentru niste teste, sau doar sa vorbesti cu el si ai sa vezi ca o sa iti spuna ca NU AI NIMIC!