| Rooksee a întrebat:

Care sunt tipurile de sange? Care sunt diferentel dintre aceste tipurui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.mamica.ro/grupele-de-sange/
O zi frumoasa sa ai:)

| Azµre a răspuns:

Vâd că ai primit destule răspunsuri, eu îți aduc ceva suplimentar și anume o carte despre grupe cum au apărut și așa mai departe.

http://www.slideshare.net/timoftegabriela7/personalitatea-grupelor-sanguine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uite aici,
http://www.sfatulmedicului.ro/......tatea_6021
Te pup!

| IlincaToma a răspuns:

Grupele de sange sunt:0I,AII,BIII,ABIV! Diferenta dintr ele o face anumite componente(antigene) care se gasesc in toate grupele sau sunt o particularitate afiecarei grupe, cum ar fi:componentele din AB4 se regasesc in toate celelalte grupe, componentele din B3 se regasesc toate in O1 si in A2 si o componenta mai putin in AB4(cea care face diferenta intre B3 si AB4); componentele din A2 se regasesc toate in O1 mai putin cu 1 in B3 si cu 2 in AB4; O1 are o componenta din A2, 2 din B3, 3 din AB4! grupa AB4 este cea mai favorizata deoarece poate primi sange de la toate grupele! O1 poate primi doar de la cei din aceiasi grupa(O1)
Cand se determina grupa de sange este foarte important sa se determine si RH-ul( cele patru grupe sangvine, sunt determinate in functie de antigenele gasite in celulele sangvine. Antigenele sunt proteine ce se gasesc la suprafata celulelor sanguine, Factorul Rh este o proteina ce se gaseste la suprafata unei hematii(celula rosie de sange). 85% din populatie are factorul Rh, deci au Rh pozitiv, iar cei care nu au, sunt Rh negativ.Cei cu Rh+, nu pot primi sange de la cei cu Rh - si nici invers, chiar daca grupele sanguine sunt compatibile! Sper ca explicatia mea a fost pe intelesul tau!

| Exilee a răspuns (pentru IlincaToma):

Stii si cum provin grupele? Eu stiu, dar vreau sa vad daca si tu stii si nu te ghidezi dupa spusele altora. Si da, nu-mi place s-o spun, dar m-am laudat.No problemwinking

| IlincaToma a răspuns:

Cred ca am uitat sa specific ca grupa O1 are o componenta care nu se gaseste la nici una dintre celelalte 3grupe!