| anonim_4396 a întrebat:

Cartile de nutritie te motivează macar sa nu mai mănânci prostii adică sucuri și dulciuri? Ce efect are o carte de nutritie?
Măcar sa scap de obiceiul de a consuma dulciuri și sucuri daca tot e imposibil pe buna dreptate pentru mine personal sa îmi schimb total stilul de viata alimentar nesănătos.Eu as vrea ca o carte de genul sa ma motiveze enorm sa renunț la nesănătos și sa adopt putin sport în program mai degrabă decât sa ma învețe minuțios chestii.Defaot eu zic asa pentru ca eu am nevoie cel mai mult de motivație și voința în viata. Daca le-as fi avut ca ceilalti oameni aveam cu totul o alta viata mult mai frumoasa si productiva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Mosotti a răspuns:

Poti sa mananci dulciuri si sucuri daca nu te ingrasi, nu e o problema.
Daca te ingrasi, va trebui sa renunti pana slabesti, apoi daca vrei, mananci doar in limita kcal permise.

Trebuie sa simti tu de la sine sa renunti la ele, nu carti sau altele sa te motiveze.
Daca ai vrea, ai renunta, inca nu vrei.