| fetita97 a întrebat:

Cat am sa slabesc daca timp de 8 zile am sa mananc cate un ou fiert pe zi? si fac sport.(volei)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine te-ai intreba cat de mult iti vei afecta sanatatea mancad doar un ou pe zi! Nu este sanatos nici pentru o persoana adulta asa ceva,cu atat mai putin in cazul tau(tu,fiind in crestere,ai nevoie de o alimentatie diversificata pentru a avea o dezvoltare armonioasa si o sanatate "de fier").Din punct de vedere al alimentatiei nu trebuie sa faci mari modificari,ci doar sa elimini pe cat posibil produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si sa nu consumi in cantitati mari nuci, alune sau fistic.De asemenea, nu manca nici mai mult nici mai putin decat ai nevoie.Toate acestea, combinate cu minimum 2 ore(poti face si mai mult)de volei pe saptamana(ar fi de preferat sa le faci in zile diferite ale saptamanii:intr-o zi a saptamanii o ora si in alta zi cealalta ora)te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat(nu vei slabi intr-un timp record, dar rezultatele vor fi satisfacatoare)si sanatos.Succes.

1 răspuns:
| sereje a răspuns:

Hei. Aceasta nu e cea mai buna metoda pentru slabit. Daca mananci oua in fiecare zi ficatul tau poate fi afectat. Te sfatuiesc sa ai un regim adecvat varstei tale. Mananca dimineata o felie de paine neagra sau intermediara cu o felie de cascaval mai slab si jumatate de banana. La ora 10 mananca un mar, la pranz mananci o ciorba de legume, daca dup-amiaza ai un antenament, pune-ti un bol de muesli cu iaurt degresat cu cel putin jumatate de ora inainte de antrenament. seara o salata sau legume sote si un piept de pui la gratar sau la cuptor (sau peste - e foarte sanatos). Tot secretul e sa mananci variat alimente sanatoase, cat mai multe fructe si legume, de mai multe ori pe zi in porti mai mici. Pune condimente, sos iute Tabasco si totul va avea gust bun. Combinat cu sportul nu vei avea probleme cu greutatea. Mult succes!