| anonim_4396 a întrebat:

Cat costa indepartarea unei alunite?
Raman cicatrici foarte vizibile dupa indepartare?
La ce medic trebuie sa ma duc pentru indepartarea lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu trimitere de la medicul de familie e gratis. Daca ti-o scoate un chirurg plastician sau un dermatolog cu competenta in chirurgie estetica, cicatricea va fi doar un pic mai mare decat alunita.

luciana
| luciana a răspuns:

Trebuie sa mergi la dermatologie cu bilet de trimitere de la medicul de familie si acesta te va trimite la un chirurg pentru extirparea ei. Trebuie sa faci aceasta operatie la un f. bun chirurg, ca acesta sa indeparteze toate radacinile posibile, deoarece ele sunt foarte periculoase. Alunitele se numesc in termeni medicali : Melanoame a caror biopsie este de doua feluri : benigne sau maligne. Nu trebuie deloc amanata extirparea lor, daca medicul dermatolog iti recomanda aceasta. Cicatrici? Da, sigur ca raman, depinde de felul alunitei, de marimea ei si cat de adanc va curata radacina ei, dar ce iti mai pasa daca se vede sau nu, daca va fi totul bine,- multumeste cerului ca scapi atat de usor, acestea trec in cursul anilor nu asa, deodat'. Important este sa fii sanatos ( a) sa scapi de obsesie pana vine rezultatul de la biopsie. Verisoara mea a avut o alunita mare, urata, pe obraz si a fost ok, i s-a indepartat aceasta sub anestezie locala si rezultatul a fost f. bun; s-a observat o vreme cicatricea, dar, dand mereu cu crema cicatrizanta, a trecut si are acum 3 ani de la operatia reusita. La mine, pe brat,- a fost grav, rezultatul biopsiei a fost catastrofal, dar dupa tratamentul chinuitor facut la sp. Fundeni, foarte mult timp, cu ajutorul Domnului, iata, traiesc si am intrat in al 5-lea an de viata si sper sa mai traiesc sa-mi vad nepotelul mare. Iti doresc sanatate si rezolvare favorabila. Cunosc foarte multe despre melanoame si iti stau la dispozitie cu aceste cunostinte si sfaturile ce trebuie urmate, de vei dori. Cu bine, Lucien.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Si fratele meu si-a indepartat 2 alunite de pe spate. El a facut operatie cu anestezie locala si nu a costat nimic.
Cat despre cicatrice, nu se observa foarte tare, acum insa depinde de cat de mare este alunita.
Fratele meu a mers la un chirurg, pe care mama il cunoaste foarte bine.
Intreaba-ti medicul de familie in privinta carui medic specialist i te poti adresa.
Cu bine,

| Nic a răspuns:

Tatal meu si-a indepartat si am inteles ca costa in jur de 150-200 lei, iar cicatrici, sincer sa fiu, n-am observat la el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu cat costa, dar oricum nu trebuie sa te uiti la pret.
Daca nu sunt facute cum trebuie, de la operatii de genul asta poti face cancer de piele.
Cicactricea depinde totusi si de marimea alunitei, si de profesionalismul medicului care ti-o indeparteaza.

| Diaanna a răspuns:

Vreau sa imi scot o alunita care se afla pe frunte. Si as vrea sa stiu km cat m'ar costa cu aproximatie, si unde o pot scoate la ce clinica. Astept mesaje. Va rog mult.

| Diaanna a răspuns:

Vreau sa imi scot o alunita care se afla pe frunte. Si as vrea sa stiu cat ar costa cu aproximatie, si unde o pot scoate la ce clinica. Astept mesaje. Va rog mult.