| madallina1970 a întrebat:

Cat dureaza perioada de refacere dupa operatia de ulcer perforat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de varsta pacientului. De obicei cam intr-un an va reveni la starea de sanatate dinainte. Convalescenta dureaza cam doua luni.

| micurutza2005 a răspuns:

Operatia se reface in functie de corpul fiecaruia, cat e de rezistent si ce capacitate de refacere are, caca tine regimul corect si nu face efort in cateva luni e mai bine, rezultatele bune pot aparea si dupa o luna jumate sa fie mai bine totul depinde cat de bine isi respecta regimul si corpul.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Perioada de refacere dupa o operatie de ulcer e diferita de la un pacient la altul, in mod normal dureaza doua luni.

| mihaiion2 a răspuns:

Nu exista o perioada standard de refacere. Si apoi ce intelgi prin "refacere"; din punct de vedere chirurgical este vindecat cand plaga s-a vindecat si tranzitul intestinal este reluat. Din punct de vedere medical sunt importante si cauzele care au dus la formarea ulcerului - si aceste cauze nu pot fi indepartate chirurgical deoarece este vorba de predispozitia organismului, hipersecretia acida gastrica, obiceiurile alimentare, stil de viata si altele care pot duce la recidiva ulcerului. Pacientul trebuie urmarit indeaproape pana la vindecarea chirurgicala urmand apoi un tratament medicamentos si igieno-dietetic care sa previna eventuala recidiva.