| ahilles a întrebat:

Cat la % afecteaza paracetamolul sanatatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Daca il iei in dozele recomandate in prospect nu ar trebui sa ai probleme.
http://www.mymed.ro/toxicitatea-hepatic-a-paracetamolului.html

| Nicoleta a răspuns:

In cantitati mici nu are efecte negative.In cantitati mari, ca orice alt medicament, iti da stari nasoale.

| madalina2727 a răspuns:

Daca este luat in cantitate mare(peste 6comprimate/zi) poate afecta ficatul, iar in cel mai rau caz poate provoca coma.Insa daca este luat conform indicatiilor medicului nu afecteaza negativ sanatatea, din contra poate trata o raceala, o usoara infectie, chiar si durere.Nu afecteaza organismul daca este luat cum trebuie si nu pe termen lung. Poate avea insa reactii foarte daunatoare daca o persoana este alergica la el.

| ion2015 a răspuns:

Destul de mult daca sunt luate mereu, in primul rand afecteaza flora intestinala incarca ficatul

| ary a răspuns:

Ca orice medicament trebuie respectat prospectul.De cate ori racesc ma tratez cu paracetamol si aspirina, n-am avut reactii adverse niciodata.De 3 ori pe zi la 8 ore e suficient. E de preferat a se evita consumul de alcool sau asocierea cu alte medicamente (ex.anticoagulante).

| Luciana_7235 a răspuns:

Pai, destul daca il iei degeaba. In general, cafeaua asociata cu paracetamolul afecteaza ficatul.