| PringAloe a întrebat:

Cat ne costa sa ne punem un aparat dentar si aici ma refer pentru partea de sus + jos plus toate costurile care urmeaza pe durata purtarii aparatului (Daca ele exista)? Ma gandesc ca nu te costa doar aparatul dentar si o sa mai coste si consultatiile etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sorinelz1 a răspuns:

În Germania sunt.

Am dat 5000 E.

În România te costa maxim undeva la 2000 E cred, cu tot cu consult sau și mai puțin.

Pune-ți aparat. E cea mai buna investiție.

Un singur sfat.

Respecta maxim ce-ți spune doc.

Nu fii roman la mentalitate.

Asculta /poarta-l cum trebuie și o sa fie excelent?

| PringAloe explică (pentru Sorinelz1):

Multumesc pentru raspuns, e bine de stiut cat m-ar costa aproximativ, sa fiu pregatit la nivel financiar, sunt sigur ca este cea mai buna investitie si chiar am nevoie, din pacate de mic am dintii starmbi, cel mai grav sunt jos unde din pacate sunt inghesuiti si au crescut cam in interior si se observa o usoara tocire (cand inchid gura 2-3 dinti imi ating dintii incisivi de sus partea interioara)

| Sorinelz1 a răspuns (pentru PringAloe):

2000 de euro e prea maxim România.

Am o vară care și-a pus și nu cred ca o ieșit asa.

Dar ca sa fii cel mai cel,indicat e sa ai buget și în plus.

O sa te rezolve ei.

Nu exista problema care sa nu fie îndreptată de aparat. Fie operație fie aparat, dinții vor fi la final drepți.

Dar, Iartă-mă ca repet, asculta pe doctor intru totul. Și tine te de sfaturile lui, dacă nu, dai bani în vânt.

Pace.

| Sorinelz1 a răspuns (pentru PringAloe):

Cauta pe net un doctor ortodent și fa-ti o programare.

Și după consult îți spun din start cat costa. La fix.

Ca sa știi exact.

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

În cazul meu, 5000 aparatul, 4800 activările, 1000 gutiere. 10.800 lei.

| Xela90 a răspuns:

Aici nu se dă răspuns pentru ce preț la aparat dentar, îți spune doctor dentist, dacă îți convine sau nu, plus că îți zice ce probleme ai în gură, carii, etc. Materiale care îți bagă. Du-te la doctor dentist.