Întrebare recomandată | Ralf1971 a întrebat:

Cat timp trebuie sa treaca ca sa nu mai simt nevoia sa fumez pentru ca m-am lasat de 1 an si 2 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu există un termen anume. Poate să dureze şi 2-3 ani. Tot ce contează e să te controlezi şi să nu mai fumezi...cu timpul vei vedea că dispare.

| Pinocchio a răspuns:

Depinde, pentru unii ajung cateva luni, pentru altii poate dura chiar si ani.

| Sarcopt a răspuns:

Eu sunt in a sasea luna si nu mai simt nevoia sa fumez, dar la mine in casa nnu se fumeaza si cam evit persoanele care fumeaza cat pot eu de bine. Cand simteam nevoia de tigara o nlocoiam cu o bomboana de menta si uitam ca mai am nevoia sa fumez. Sper ca ti-am fost de folos cat de cat, o zi buna!

| Harley18 a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare si sa nu te mai gandesti la fumat, eventual poti incerca tigara electronica dar nu stiu cat de eficenta este.

| LeZizu a răspuns:

Cred ca depinde de persoana si cad de mult sta in mediu care se fumeaza

| muffinXXL a răspuns:

Câțiva ani de zile o sa mai ai senzația asta, dar nu îți recomand sa o inlocuiesti cu alt viciu. Tata așa s-a lăsat si a mai si facut-o dintr-odata, de pe o zi pe alta. S-a simțit ceva rău o vreme, dar nu regreta ca a luat decizia asta.

| Greenthrone75 a răspuns:

Trebuie sa eviti locurile unde se fumeaza!

| Mariuca_Maria_1974 a răspuns:

Ar fi trebuit sa-ti treaca pana acum. Probabil ti-a si trecut. "Ispita" tine de planul rational, adica de gandurile care iti apar, asociate cu momentele din trecut in legatura cu tigarile: prieteni/colegi fumatori, cafea, chefuri etc.

| byancaa13 a răspuns:

Multi ani.

| paul345 a răspuns:

Trebuie sa nu te gandesti! Si trebuie sa nu te tenteze situatia!

| lolododo a răspuns:

Aceasta senzatie dispare daca iti gasesti alt viciu care nu dauneaza sanatatii. Ex:mestecatul gumei, mancatul mentosanelor, etc!

| BebitaTa a răspuns:

Paai trebuie sa iti gasesti o alta "ocupatie" de exemplu mestecatul gumei sau alte chestii. Daca vrei sa te lasi cu adevarat o vei face, oricum 1 an si 2 luni este destul de mult. smug

| RominaRo a răspuns:

Nu trebuie să treacă un anumit interval de timp... totul depinde de voința pe care o ai. Succes!

| Ralf1971 explică (pentru RominaRo):

Asa cred si eu, pentru ca prieteii imi spuneau ca trebuie sa fumez tigari electronice sau sa merg la psiholog sa scap de acest viciu, dar prin vointa n-am mai fumat de 1 an si 2 luni si cred ca am sa reusesc sa ma abtin si de acum incolo.

| nicolecherry1773638929100101092 a răspuns:

Pai nu te mai gandi si sa iei mereu la tine covrigi, pufuleti, etc... Si o sa ai gustul lor in gura deci am si eu o întrebare
Funda?

| AdrianaAdry12 a răspuns:

Pai Ralf1971 poti in loc sa simti nevoia sa fumezi poti sa mananci ceva dulce in schimb!

| skumpica12 a răspuns:

Pai nu te gandi la tgari si stai departe de langa oameni care fumeaza...bafta!