| Monyyyyy a întrebat:

Câte calorii scad dacă fac 3 ture de stadion pe zi și s-ar o ora coarda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Important e sa faci asta regulat.

| Ineys a răspuns:

Daca "s-ari" nu arzi nimic...

| laSoledad a răspuns:

Sar* coarda
(verbul a sari)

| Sekim a răspuns:

Salut
Din ce am inteles, nu stii despre ce este vorba in chestia cu caloriile. Gandeste-te ce mancai inainte sa te apuci de exercitii. Sa zicem ca mancai undeva la 2000 de calorii. Daca tu o sa mananci ceva in minus fata de atunci timp de 7 zile de exemplu, o sa ai deficit caloric, ceea ce inseamna ca vei slabi. Nu vei slabi mult, dar conteaza. Cu 500 de calorii pe zi o sa slabesti mai mult decat vrei. Mesele trebuie sa fie consistente si 3 pe zi neaparat. Daca vrei ceva sa te ajute la sport, fa shake cu fructe, orice fructe, sau, consuma suc natural. Apa cel putin 2, 5 litri pe zi, si mereu dupa antrenament apa la temperatura optima, nu rece.

| Ineys a răspuns (pentru Sekim):

Spune-i si faptul ca acele calorii trebuie sa fie calorii sanatoase. O punga de chipsuri are 500 de calorii. 3 pungi de chipsuri pe zi 1500 de calorii, dar n-o sa slabeasca deloc daca mananca asa.

| brokxy a răspuns:

Depinde si de corpul tau

| conaltura09 a răspuns:

Depinde de corpul tau, cat de mari sunt arderile tale in corp, depinde si de cantitatea de grasime din corp, etc. Insa sa ti dau un raspuns relativ, as zice ca aproximativ 500-800 calorii. Bafta cu antrenamentul!

| Sekim a răspuns (pentru conaltura09):

Te rog sa nu mai comentezi niciodata daca nu cunosti asta. Corpul tau nu o sa arda niciodata 500 sau 800 de calorii. Daca arde 200 este bine, dar nici macar 200 nu va arde. Exercitiile se fac pentru a te mentine in forma. Caloriile se scad noaptea in timpul somnului.
Pentru a slabi trebuie sa ai deficit caloric. Vorbesti fara sa cunosti.

| Monyyyyy explică (pentru conaltura09):

Speram ca măcar 200 sa fi ars.Chiar am transpirat mult. Vreau sa slăbesc vreo 20 de kilograme imi poți recomanda ceva? De exemplu azi am mâncat o felie de sunca subțire și castraveți și o putina brânza la prânz am mâncat ciorba de perișoare putina și înainte de alergat cartofi morcovi păstăi fierți și putina care ne pui dar putina.Am mâncat vreo 500 de kalorii? Sper ca nu mai mult

| dani420 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Heei, bună? email u mi e plin de notificări cu întrebări de la tine, aici pe TPU laughing ma bag si eu in discuția asta acum asa ca voda n loboda acum. Nu prea ma pricep la treburile astea cu regimurile, slăbitu, îngrășatu (eu vreau sa ma îngraș, ca s prea slab laughing ), dar sfatul meu ar fi sa cauți răspuns in alta parte, nu aici. La cineva care se pricepe in domeniul ăsta. Da, bineînțeles. Sportu ii benefic organismului, mai ales sa fie făcut si regulat. Acum zi de zi nu știu ce sa zic...cred ca ar fi mai ok sa iti faci un program. Cât despre alimentație, caută un nutritionist. Is cam multe alea 20 de kg pe care vrei sa le dai jos, si consider ca ar fi nevoie de un ajutor ca cel al unui nutritionist. Sper ca te am ajutat?