| anonim_4396 a întrebat:

Cati litri de sange are corpul uman?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cam 7% din greutatea corporala la cei sub 100 de kilograme.

Elianna
| Elianna a răspuns:

In jur de 4-5 l.

| arrriadna a răspuns:

In medie 5 litrii (calculezi dupa cum zice Brigaela, caz in care eu am 5. 6L). Daca s-au pierdut 3 "paaaa!"...

| AlinPlaya a răspuns:

Cam 4-5 litri.
Ave!

| DeeDee28 a răspuns:

In jur de 6-8 % sin greutatea corpului... o poti calcula in functie de greutate

| zxsds a răspuns:

Aproximativ 5 litri...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corpul uman contine 5 litri de sange.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cati litri de sange are corpul uman?

| CioarecYonutz a răspuns:

5 milioane

| catalin_9680 a răspuns:

Păi cum a spus şi Brigaela, 7% din masa corpului. Calculul este foarte simplu. 7/100*GREUTATEA CORPULUI.